Nieznani są Polacy zamordowani podczas próby ratowania Żydów przed nazistami, ale w ostatnich latach instytucje państwowe w Polsce zaczęły ich upamiętniać – o projekcie „Zawołani po imieniu” realizowanym przez Instytut Pileckiego pisze izraelski dziennik „Israel Hajom”.
Izrael miał istotny interes w zaproszeniu prezydenta Polski do zabrania głosu w Jerozolimie i naprawie stosunków z Polską, która jest najważniejszym sojusznikiem Izraela w regionie – pisze najpoczytniejszy izraelski dziennik „Israel Hajom”.
Po naciskach Izraela Polska ugięła się i zamraża ustawę o IPN - piszą w sobotę izraelskie media. Według nich oczekuje się, że polska delegacja przyjedzie do Izraela w najbliższych dniach, by wypracować porozumienie w tej sprawie.
Premier Mateusz Morawiecki ściągnął na siebie nową falę krytyki przez złożenie wieńca przy grobach żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, która w końcowym etapie II wojny światowej kolaborowała z Niemcami - napisał w niedzielę portal Times of Israel.
Chcemy pokazać stronie izraelskiej, że łączy nas jako dwa narody wspólnota losów II wojny światowej tu, w Warszawie. Warszawa jest najlepszym miejscem, żeby tę wspólnotę losów pokazywać - powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Wiemy, że nie było polskich obozów śmierci, ale część Polaków zabijała Żydów w Polsce; może polskie społeczeństwo nie jest gotowe, żeby pogodzić się z problematyczną przeszłością niektórych Polaków, postrzegać ja jako część ogólnej historii Polaków - mówili w Warszawie dziennikarze z Izraela.
Poniedziałkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z izraelskimi mediami przebiegło w bardzo pozytywnej atmosferze - powiedział PAP Jonny Daniels, prezes fundacji "From the Depths", która zajmuje się problematyką stosunków polsko-żydowskich.
W poniedziałek grupa izraelskich dziennikarzy odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie m.in. spotka się z Janinę Iwańską, która po Powstaniu Warszawskim trafiła do obozu Auschwitz-Birkenau.