Głównym powodem tego, że Rzeczpospolita Obojga Narodów przestała istnieć, nie była jej własna słabość czy swawola szlachty, lecz agresja sąsiadów, w tym zwłaszcza Rosji, bo zabory były reakcją na wychodzenie państwa z kryzysu – uważa brytyjski historyk prof. Richard Butterwick-Pawlikowski.
13 lutego o godzinie 18:00 odbędzie się kolejne wydarzenie otwarte, którego organizatorem jest Instytut De Republica, w ramach programu stypendialnego Joseph Conrad Fellowship.
Podczas IV Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, uhonorowano książkę „The Polish-Lithuanian Commonwealth, 1733-1795. Light and Flame” autorstwa głównego historyka Muzeum Historii Polski prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego.
Nie ma wolności i niepodległości dla Ukraińców, Białorusinów i Litwinów bez wolnej i niepodległej Polski. To nie jest nowa myśl, ale to jest podstawa – podkreślił Główny Historyk Muzeum Historii Polski, badacz dziejów Polski w XVIII w. Richard Butterwick-Pawlikowski podczas XII Kongresu Polska Wielki Projekt.
Między imperialną polityką carów z XVIII wieku a działaniami dzisiejszych władz Rosji istnieje więcej analogii, niż mogłoby się wydawać. Co historia osiemnastowiecznej Europy może powiedzieć nam o dzisiejszej sytuacji na świecie? Jak mocarstwowe ambicje Rosji przejawiały się wobec Polski i jakie miejsce zajmuje w nich dzisiejsza Ukraina? O tym opowiada Richard Butterwick-Pawlikowski, brytyjski badacz dziejów Rzeczypospolitej, Główny Historyk Muzeum Historii Polski.
Konfederacja barska była zawiązana w imieniu wiary i wolności. Nawet najbardziej tolerancyjni książęta Czartoryscy i król Stanisław August Poniatowski starali się wyjaśnić carycy Katarzynie, że całkowita równość polityczna dla innowierców jest nie do pomyślenia dla narodu szlacheckiego - mówi prof. Richard Butterwick-Pawlikowski z Kolegium Europejskiego w Natolinie.