Kijów i Warszawa znów poróżniły się w ocenach postaci historycznych, jednak historia może je też na nowo pogodzić - napisał w czwartek portal Dzerkało Tyżnia, omawiając list ambasadorów Polski i Izraela, którzy potępili gloryfikację działaczy nacjonalistycznych na Ukrainie.
W reakcji na wspólny list ambasadorów Polski i Izraela na Ukrainie w sprawie gloryfikacji nacjonalizmu ambasada Ukrainy w Izraelu oświadczyła w czwartek, iż jest to toczona publicznie "kontrproduktywna" dyskusja na temat wewnętrznych spraw ukraińskich.
Patriotyzm to nie nacjonalizm, bo nie chodzi o to, by swój patriotyzm narzucać innym. To nie polityka. To szukanie własnej tożsamości. Dlatego trzeba zachować pamięć o tym, co było – apeluje b. więźniarka niemieckiego obozu w Ravensbrueck Wanda Półtawska.
Nie ma zgody na antysemityzm, ani na wykorzystywanie symboli Polski Walczącej - oświadczyli przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich oraz Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, odnosząc się do niedzielnego "marszu nacjonalistów" w Oświęcimiu.
O „głębokim bólu i wielkim wstydzie” mówił w niedzielę szef MSZ Niemiec Heiko Maas w miejscu niemieckiej masakry ludności w Marzabotto koło Bolonii we Włoszech. W 1944 roku w miejscowości tej i całym tym rejonie Niemcy zabili w ciągu kilku dni 1830 cywilów.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na debatę pt. "Polskość – patriotyzm czy nacjonalizm?" w ramach "Krakowskiego Kolokwium". Spotkanie odbędzie się 5 czerwca 2018 (wtorek), godz. 18.00, w sali audytoryjnej Kupferhaus, Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35).
Krystyna Janda za rolę w spektaklu "Zapiski z wygnania” w Teatrze Polonia została uhonorowana medalem im. Mordechaja Anielewicza przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej dla uczczenia 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim.