W przyszłym roku 16 Sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny zamordowanych przez sowieckich żołnierzy w 1945 roku zostanie włączonych do grona błogosławionych. Uroczystości odbędą się 31 maja 2025 roku w Braniewie przy kościele św. Katarzyny - podało Zgromadzenie.
W ramach akcji "X-2" władze PRL przesiedliły ok. 1,5 tys. sióstr i zlikwidowały 323 domy zakonne – mówili w czwartek uczestnicy 52. Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Zakonnych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało w czwartek o wynikach prac przeprowadzonych przy dawnym Szpitalu Mariackim w Olsztynie, gdzie poszukiwano szczątków Sióstr Katarzynek, które zostały zamordowane przez sowieckich żołnierzy w 1945 roku.
„Robiłyśmy, co się dało, by choć tyle współczucia okazać tej skrwawionej, bólem szarganej Matce – Ojczyźnie: bronić, ratować, wspierać jej siły w agonii” – czytamy w kronice powstańczej jednego z zakonów.
Z okazji 100-lecia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze. Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Około 2400 sióstr zakonnych i 1000 księży jest na liście pomagających ludności żydowskiej podczas Holokaustu według danych, które spłynęły do Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych – mówi PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Pod hasłem "Od miłosierdzia do Miłosierdzia" odbędą się w sobotę obchody 150-lecia działalności w Krakowie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Najbardziej znaną siostrą tego zgromadzenia jest św. Faustyna Kowalska.
110 lat skończyła w niedzielę siostra Cecylia Roszak z krakowskiego klasztoru dominikanek klauzurowych na Gródku. Prawdopodobnie jest ona najstarszą zakonnicą na świecie. Siostra nie opuszcza już swojej celi, ale wciąż zachowuje świadomość.