W niedzielę w Warszawie na placu Na Rozdrożu odsłonięty został pomnik Ignacego Daszyńskiego - działacza niepodległościowego i społecznego, socjalisty, premiera w listopadzie 1918 r. Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, marszałka Sejmu w latach 1928-30.
Z okazji Święta Niepodległości Sejm i Senat zostały otwarte dla zwiedzających; wszyscy chętni mogą zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie. Parlament będzie można zwiedzać w godz. 11-16; by wejść do gmachu, wystarczy okazać dokument tożsamości.
Od odśpiewania hymnu, odczytania Apelu Pamięci oraz oddania salw armatnich rozpoczęła się w niedzielę 11 listopada uroczysta odprawa wart na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Święta Niepodległości.
Na czele marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości stanie prezydent Andrzej Duda wraz z zaproszonymi gośćmi; potem będą szły grupy rekonstrukcyjne i uczestnicy marszu – poinformowała w sobotę PAP Dagmara Jarosławska z Centrum Operacyjnego MON.
Mam zapewnienie Komendanta Głównego Policji, że będą wystarczające siły do zabezpieczeń tak dużej imprezy, jaką będzie biało-czerwony marsz - powiedział w sobotę szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński w radiu RMF FM.
Prezydent Andrzej Duda zaprasza wszystkich, aby 11 listopada przyszli na Biało-Czerwony Marsz 100-lecia Odzyskania Niepodległość, który odbędzie się w stolicy. "Bądźmy razem! Pokażmy, że Polska jest jedna, radosna i wspólna" - zaapelował prezydent.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę, że podjęła decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada. Nie tak powinno wyglądać świętowanie stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę - powiedziała.
420 inicjatyw m.in. konkursy, wystawy, biegi, "Warszawskie vademecum niepodległości" oraz wydarzenia plenerowe i edukacyjne zaplanowano w ramach stołecznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem "Stolica wolności 1918-2018".