Dziewięcioro studentów, doktorantów i wykładowców Akademii WSB pokona 170-km trasę z Tarnowa do Oświęcimia. Organizatorka IV Rowerowego Hołdu Pamięci Wiktoria Kolano powiedziała PAP, że uczestnicy chcą oddać cześć ofiarom Auschwitz.
Auschwitz jest symbolem zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Niemcy zamordowali w obozie co najmniej 1,1 mln osób. 90 procent ofiar stanowili Żydzi.
29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka.
77 lat temu Niemcy stracili na szubienicy w obozie Auschwitz 12 Polaków w odwecie za ucieczkę trzech współwięźniów z komanda mierników. Wyrok wykonano 19 lipca 1943 r. Była to największa publiczna egzekucja przez powieszenie w historii KL Auschwitz.
53 lat temu na terenie byłego KL Auschwitz II-Birkenau został odsłonięty Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu. Uroczystość zgromadziła 16 kwietnia 1967 r. 200 tys. osób. Przed pomnikiem hołd ofiarom składają światowi przywódcy odwiedzający Miejsce Pamięci.
Pomnik poświęcony ponad stu Żydom więzionym w podobozie Auschwitz w Czechowicach-Dziedzicach wkrótce nie będzie już stał na terenie skupu złomu. Właściciel posesji, prawdopodobnie jeszcze w br., przesunie ogrodzenie tak, by monumentu znalazł się poza nim.
Boże, gdzie jesteś? To pytanie musiało padać w tych murach i na tych uliczkach wielokrotnie (…) Bóg był tu ze swym ludem. I cierpiał - mówił franciszkanin o. Piotr Cuber w homilii podczas mszy św. odprawionej w Zaduszki w byłym niemieckim obozie Auschwitz.
Mieszkańcy Oświęcimia we Wszystkich Świętych pamiętali o ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz. Znicze zapłonęły m.in. przy zbiorowej mogile więźniów, w której spoczywa ok. 500 osób, położonej przy byłym obozie Auschwitz I.
Muzeum Pamięci Polaków Pomagających Więźniom Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu pokaże historię ludzi, którzy stali się ofiarą strasznej machiny uruchomionej w Auschwitz i jednocześnie nieśli pomoc tym, którzy byli ofiarami tego obozu - powiedziała w piątek wicepremier Beata Szydło.