W czwartek po raz pierwszy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ma on na celu zwiększenie świadomości znaczenia niematerialnych wyrazów kultury – tradycji, obrzędów oraz umiejętności rzemieślniczych.
Fenomen robienia zdjęć z Białym Misiem, który trwa na zakopiańskich Krupówkach od ponad 100 lat, może trafić na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To początkowy etap prac nad wpisem, jest już wniosek opracowywany przy współpracy z NID – mówi PAP Barbara Caillot, współautorka książki „Foto z Misiem”.
Wawrzyńcowe hudy, loty gołębi pocztowych, barabanienie czy wyplatanie koron żniwnych to niektóre z 34 nowych pozycji na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, które pojawiły się na niej od grudnia 2021 do września 2023 r. W piątek w Zakopanem odbyła się uroczysta gala wręczenia decyzji o wpisie na tę listę.
Tradycje flisackie na Dunajcu w Pieninach zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Spływy turystyczne przełomem Dunajca to jedna z głównych atrakcji Małopolski odbywająca się od niemal 200 lat, ale tradycje spławiania drewna i innych towarów na Dunajcu sięgają XVI wieku.
Tradycja wyplatania koszy „wikowych” w gminie Ciężkowice (Małopolskie) została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Decyzję w tej sprawie podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Bobowska koronka klockowa, tradycyjnie tworzona w Bobowej (Małopolskie) została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Decyzję w tej sprawie podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Tradycje barbórkowe oraz kult św. Kingi wśród górników Kopalni Soli Bochnia i Kopalni Soli Wieliczka zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Decyzję w tej sprawie podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – poinformowali przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) i resortu kultury.
Widowiskowy cykl wyścigów zimowych zaprzęgów konnych, zwanych po góralsku kumoterską gońbą, rozpoczął się w niedzielę w Białym Dunajcu koło Zakopanego. Zawody odbywają się w kilku kategoriach.
Bacowanie jako praktyka kulturowego wypasu owiec w polskich Karpatach oraz tkanie rękawic furmańskich to dwie pozycje z Małopolski, które znalazły się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W tym roku na tę prestiżową listę trafiło łącznie dziewięć zjawisk z całej Polski.