„Metildko, dobram ojcam am je?” - pyta młody mężczyzna swoją córkę, która odpowiada: „Jom je Hildka” - m.in. taki mem bierze udział w tegorocznym konkursie na mema po warmińsku. Głosowanie na najlepszy mem trwa tylko do 21 listopada.
130. rocznica urodzin oraz 40. śmierci Marii Zientary-Malewskiej to okazja, by przypomnieć różne pola jej działalności – ocenił ks. prof. Andrzej Kopiczko dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej. Mieszkańcy Warmii i Mazur znają Zientarę-Malewską jako warmińską poetkę i działaczkę społeczną.
Do końca 2025 roku zostanie zakończony drugi etap rewitalizacji dawnej synagogi w Barczewie - poinformowało olsztyńskie starostwo. Po przeprowadzeniu prac zabytkowy XIX-wieczny budynek ma być całorocznym ośrodkiem wspierania kultury warmińskiej.
Olsztyński Miejski Ośrodek Kultury (MOK) kupił wagon kolejowy typu "Dresden" i zapowiada ustawienie go przy Muzeum Nowoczesności. Takimi wagonami przywożono po II wojnie światowej na dawne ziemie Prus Wschodnich tzw. przesiedleńców. Teraz MOK prosi o opowieści i pamiątki dotyczące tamtych wydarzeń.
Po południu w olsztyńskim Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Jana Bułhaka „Krajobrazy. Warmia i Mazury 1946-1949”. Na ekspozycji będzie można zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć zarówno pejzażowych, jak i dokumentujących powojenne miejscowości i zabytki regionu.
Regionalne dania ze smażoną czy wędzoną rybą przyciągają turystów na Warmię i Mazury. Podczas wakacji w warmińskich i mazurskich miejscowościach będzie można spróbować lokalnych przysmaków przygotowanych przez regionalnych producentów żywności.
W kilku atrakcyjnych dla turystów miejscowościach na Warmii i Mazurach indywidualni turyści mogą latem skorzystać z bezpłatnych wycieczek, które prowadzą przewodnicy. Ofertę taką ma dla turystów Olsztyn, Gietrzwałd, Ostróda, Iława, Lidzbark Warmiński i Giżycko.
W restauracjach na Warmii i Mazurach coraz częściej pojawiają się dania takie, jakie jadano przed 100-150 laty. Koła gospodyń wiejskich i restauratorzy odkrywają smaki plińców czy brukowców, korzystając m.in. z dawnych przepisów zamieszczanych w gazetach, czy poradnikach dla gospodyń.
W Domu Gazety Olsztyńskiej na Targu Rybnym w Olsztynie można zwiedzać ekspozycję poświęconą obrzędom i zwyczajom weselnym na Warmii i Mazurach na przełomie XIX i XX wieku. Jej kuratorka Danuta Syrwid mówi PAP, że wystawa będzie prezentowana dłuższy czas, być może kilka lat.