Trwający remont dachu kościoła św. Mikołaja we Fromborku to najtrudniejszy i najważniejszy etap przywracania jego świetności - wskazał proboszcz parafii archikatedralnej we Fromborku, który zapowiedział, że świątynia będzie przeznaczona na cele kulturalne i edukacyjne.
Do Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku został oficjalnie przekazany XVI-wieczny cyrkiel, odkryty przed kilkoma dniami w ogrodach kanonickich. W przyszłości ma być zaprezentowany zwiedzającym na wystawie poświęconej słynnemu astronomowi.
Podczas sondażowych prac archeologicznych na terenie ogrodów kanonickich we Fromborku odnaleziono XVI-wieczny cyrkiel z czasów Mikołaja Kopernika. To prawdopodobnie jeden z trzech w Polsce takich instrumentów związanych z pomiarami astronomicznymi i nauczaniem geometrii.
Od piątku w Szpitalu św. Ducha we Fromborku będzie można oglądać wystawę poświęconą szaleństwu i osobom nim dotkniętym – „De morbis capitis et tristitia animae / O chorobach głowy i smutku duszy. Wśród eksponatów będzie m.in. czaszka po zabiegu trepanacji wypożyczona z Katedry Anatomii UJ.
Mikołaj Kopernik był prawdziwym człowiekiem renesansu; sprawował funkcję kanonika warmińskiego, ale był też lekarzem, ekonomistą, prawnikiem a wolnych chwilach badał kosmos. Jego życie i bogatą działalność przedstawili twórcy w musicalu „Kopernik”, którego prapremiera odbędzie się w sobotę we Fromborku.
Około 800 zabytkowych obiektów odkryto podczas prac archeologicznych na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Według badaczy odkrycia umożliwiają bliższe poznanie przeszłości miejsca uznanego za Pomnik Historii.
W tym roku mija 775 lat od ustanowienia diecezji warmińskiej, którą w 1992 roku św. Jan Paweł II podniósł do rangi archidiecezji i erygował Metropolię Warmińską. Dwudniowe uroczystości odpustowe i rocznicowe we Fromborku rozpoczną się we wtorek wieczorem.