Prezentacja dziewięciu tomów „Pro memoria bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego” odbyła się we wtorek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Trwają prace na kolejnymi 15 tomami. W przyszłym roku do druku będzie przygotowywany tom z lat 70. – powiedział dr hab. Paweł Skibiński.
Prezentacja wszystkich dziewięciu tomów Pro memoria bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 16 listopada na UKSW w Warszawie. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie także najnowszy tom „Kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski. W roku beatyfikacji”.
Ukazał się IV tom „Pro memoria” z zapiskami kard. Wyszyńskiego z lat 1956–1957. Opisuje on m.in. kontakty państwa i Kościoła. Prymas Tysiąclecia relacjonuje spotkania z przedstawicielami władz, rozpoczęcie Wielkiej Nowenny oraz podróż do Włoch w 1957 r.
„Rok 1959 w Polsce był trzecim rokiem po odwilży październikowej, uwidocznionej w relacjach państwo–Kościół uwolnieniem z internowania Prymasa Tysiąclecia i ponownym nawiązaniem wzajemnych kontaktów przez stworzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Jednakże ten krótki okres normalizacji dawno już się zakończył, o czym informował również w swoich zapiskach kard. Wyszyński” – czytamy we wstępie.
Najnowszy, VII tom „Pro memoria” z zapiskami kard. Stefana Wyszyńskiego, dotyczącymi roku 1960 jest już w sprzedaży. Wydanie kolejnego tomu było możliwe dzięki współpracy aż sześciu podmiotów, w tym Archidiecezji Warszawskiej.
Z udziałem kard. Kazimierza Nycza odbyła się w poniedziałek w Domu Arcybiskupów Warszawskich prezentacja trzeciego tomu „Pro memoria” kard. Stefana Wyszyńskiego, obejmującego okres jego uwięzienia w latach 1953-1956.
Informacje na temat uwięzienia prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ukazane z jego perspektywy, zawiera III tom "Pro memoria", który zostanie zaprezentowany w poniedziałek, 8 października, w Domu Arcybiskupów Warszawskich z udziałem kard. Kazimierza Nycza.