Dom Polsko-Niemiecki zainicjował upamiętnienie w Berlinie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. „Pierwszy raz w historii miasta z okazji 1 sierpnia przed ratuszem zostanie powieszona flaga polska” - przekazała PAP przedstawicielka Domu Polsko-Niemieckiego Agnieszka Wierzcholska.
Centrum dialogu i pojednania – miejsce spotkań polskiej i niemieckiej młodzieży ma powstać w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Forcie VII. 82 lata temu okupanci utworzyli tam KL Posen – pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny na ziemiach polskich.
12 listopada 1989 r. w Krzyżowej Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl wzięli udział w mszy św., która otworzyła nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich. Serdeczny uścisk premiera i kanclerza, uwieczniony przez fotografów, stał się symbolem pojednania obu narodów i przemian zachodzących w Europie.
Komisja budżetowa Bundestagu zatwierdziła zwiększenie o 1 mln euro wkładu rządu Niemiec do budżetu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) - poinformowało w poniedziałek biuro PNWM w Poczdamie. Udział strony niemieckiej wzrośnie od 2017 r. do 6 mln euro.
Muzeum Miasta Łodzi wydało monografię "Karl Dedecius. Literatura-Dialog-Europa" podsumowującą prowadzony przez dwa lata projekt upamiętniający wybitnego tłumacza, edytora i propagatora literatury polskiej - z pochodzenia łodzianina.
Około 6 tys. młodych ludzi z Polski i Niemiec, ale też innych państwa uczestniczy co roku w organizowanych przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego spotkaniach edukacyjnych, których celem jest budowanie porozumienia pomiędzy narodami.
O przyszłości Europy mówili w piątek w Warszawie prezydenci - Polski Andrzej Duda i Niemiec Joachim Gauck. Wymaga ona namysłu nad czynnikami, które ukształtowały Europę - podkreślił Duda. Fundamenty Europy są wytrzymałe, ale wspólnota wartości nie jest tworem stałym - zaznaczył Gauck.
Nie stać nas na nieufność i wzajemne uprzedzenia - mówił w czwartek w Berlinie prezydent Andrzej Duda na obchodach 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Według prezydenta RFN Joachima Gaucka obchody to święto suwerennych sąsiednich państw.
Obecnie przeważa przekonanie, że relacje z Niemcami nie są ani dobre, ani złe - zdanie takie ma 54 proc. badanych; 29 proc. pozytywnie ocenia stosunki polsko-niemieckie, 8 proc. ocenia je negatywnie - wynika z czerwcowego badania CBOS.