O przełomowym znaczeniu szczytu bliskowschodniego, który odbył się w Warszawie; o tym, że sprawa zwrotu mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego jest całkowicie uregulowana, oraz że rząd ma szansę zyskać realne gwarancje i znacząco wzmocnić współpracę w ramach NATO i z USA - mówi w wywiadzie dla PAP premier Mateusz Morawiecki.
Będziemy kontynuować proces pokojowy dla Bliskiego Wschodu – zadeklarował sekretarz stanu USA Mike Pompeo, podsumowując konferencję bliskowschodnią w Warszawie. Zdaniem szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza warszawska konferencja może być zapowiedzią nowego rozdziału stosunków politycznych na Bliskim Wschodzie.
USA z sojusznikami użyją „pełnej siły militarnej”, aby wyrugować radykalny islamski terroryzm z powierzchni ziemi – oświadczył w czwartek w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence. Jak podkreślił, liderzy z całego regionu zgodzili się, że największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Bliskiego Wschodu jest Iran.
Cele Polski i USA w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim w kwestii bezpieczeństwa – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z sekretarzem stanu USA. Mike Pompeo podkreślił, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w problemy Europy Środkowo-Wschodniej.
W środę w Warszawie rozpocznie się organizowana przez Polskę i USA konferencja bliskowschodnia. Wśród głównych tematów obrad mają się znaleźć: konflikty w regionie, terroryzm i bezpieczeństwo energetyczne. Udział w spotkaniu zapowiedziały delegacje kilkudziesięciu państw z całego świata.
Jeśli konkluzje konferencji bliskowschodniej w Warszawie będą wymierzone w Iran, Polska będzie musiała liczyć się z tego konsekwencjami; w grę wchodzi m.in. obniżenie rangi stosunków polsko-irańskich - powiedział w środę dziennikarzom ambasador Iranu w Warszawie Masud Edrisi Kermanszahi.