Muzeum Getta Warszawskiego we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce przygotowało cykl wydarzeń w związku z 82. rocznicą zamknięcia granic getta warszawskiego. Główne obchody zaplanowano na 16 listopada, kiedy przy murze getta zapłoną znicze.
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce wydały oświadczenie ws. wypowiedzi polityków izraelskich w reakcji na przyjęcie nowelizacji Kpa. "Zachęcamy do powrotu do spokojnego dialogu opartego na wzajemnym szacunku w dyskursie publicznym" – zaapelowano w oświadczeniu.
Najdelikatniejsze określenie spotu Ruderman Family Foundation to: aberracja. Reakcja amerykańskich Żydów jest nie na temat i jest spóźniona o siedemdziesiąt parę lat - powiedział PAP przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów (TSKŻ) w Polsce Artur Hofman w środę.
Premierowym spektaklem opery "Brundibar" z udziałem Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi oraz muzyków Filharmonii Łódzkiej jego organizatorzy - Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Narodowe Centrum Kultury - przypomną o mijającej w tym roku 75. rocznicy akcji "Reinhardt".
W piątek ruszyła rozbiórka starej siedziby Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce przy pl. Grzybowskim w Warszawie. Wkrótce powstanie tam nowa siedziba Towarzystwa, w której mieścić się będzie m.in. Teatr Żydowski i Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Koncertem w Teatrze Wielkim, prezentującym oratorium "I Believe" kanadyjskiego kompozytora Zane Zalisa, zakończą się we wtorek w Łodzi obchody VII Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Utwór obrazuje dzieje Holokaustu od Nocy Kryształowej, przez obozy zagłady, aż po wyzwolenie i życie po wojnie.
Młodzi Żydzi mieli „sezonową świadomość żydowską”. Kwestia pochodzenia i narodowości nie była dla niej ważna, jakkolwiek zachowała ona poczucie odrębności – pisze Piotr Pęziński w książce „Na rozdrożu. Młodzież żydowska w PRL 1956-1968.”