„Gwiazda wytrwałości” – taki tytuł nosił jedyny film fabularny o 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka nakręcony w czasach PRL. Powstał w 1971 r., ale na premierę musiał czekać aż dziesięć lat, do Karnawału Solidarności. W holenderskiej Bredzie trwają obchody 80. rocznicy wyzwolenia miasta przez żołnierzy Maczka.
Uchwałę w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Jessemu Eisenbergowi podjęła jednogłośnie w czwartek Rada Miasta Krasnystaw. Aktor został doceniony przez władze miasta za wkład w promocję Krasnystawu w Polsce i poza jej granicami - napisano w przesłanej PAP informacji.
Ponad 70 polskich i zagranicznych produkcji znalazło się w programie rozpoczynającego się we wtorek w Świdnicy (Dolnośląskie) 10. Festiwalu Filmowego Spektrum. Oprócz projekcji zaplanowano również spotkania z twórcami i aktorami oraz dyskusje poświęcone sztuce filmowej.
Atakuj, kontratakuj, nigdy nie przepraszaj – zdaniem twórców "Wybrańca" m.in. te zasady wpoił Donaldowi Trumpowi jego mentor Roy Cohn, zwany "adwokatem diabła". Film Alego Abbasiego, który rozwścieczył kandydata Republikanów na prezydenta USA, trafił w piątek do kin.
Nazywany „najgorszym reżyserem wszech czasów” Ed Wood - twórca filmów „Plan 9 z kosmosu” i ‘Narzeczona potwora” - urodził się 100 lat temu, 10 października 1924 r. O życiu legendy kina klasy B opowiada film Tima Burtona z Johnnym Deppem w roli głównej.
Ponad 10 sensów filmowych, w tym sześć premier z autorskimi narracjami, krótkie metraże oraz spotkania z pisarzami – tak w skrócie wygląda program Festiwalu Korelacje, który w dniach 21-24 listopada odbędzie się we Wrocławiu. To nowa impreza filmowa na kulturalnej mapie stolicy Dolnego Śląska.
Od muzycznej kontynuacji „Jokera” Todda Phillipsa i odważnego „Queer” Luki Guadagnino, po seriale zrealizowane przez Thomasa Vinterberga i Alfonso Cuarona – program 81. festiwalu w Wenecji wskazuje, że filmowcy chętnie eksperymentują z formą i odważnie podejmują tematy seksualności.
W stolicy województwa warmińsko-mazurskiego w drugiej połowie września startuje kolejna edycja festiwalu filmowego WAMA. Uczestnicy będą mieć okazję obejrzeć produkcje nagradzane m.in. w Berlinie, Cannes czy Wenecji.
45 lat temu, 17 sierpnia 1979 r. na ekrany amerykańskich kin wszedł "Żywot Briana" w reż. Terry’ego Jonesa z Monty Pythona – jednej z najważniejszych grup komediowych w historii. Film, który wówczas wywołał skandal, dzisiaj uchodzi za dzieło kultowe, nawołujące do samodzielnego myślenia i spojrzenia na jasną stronę życia.
To dzięki lektorom filmy stają się dziełem kompletnym. Trudno sobie wyobrazić "Grę o Tron" bez głosu Piotra Borowca czy serial "Narcos" bez Pawła Bukrewicza - powiedział PAP Alek Pawlikowski, wiceprezes Stowarzyszenia Lektorów Rzeczypospolitej Polskiej. Dodał, że dziś ten zawód umiera.