Ponad 500 bezcennych znalezisk archeologicznych, pochodzących z kolekcji kilkunastu polskich muzeów, będzie można oglądać przez najbliższe dwa miesiące na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Warmii i Mazur.
Pasjonat historii znalazł w lesie i przekazał do Muzeum w Ostródzie grot włóczni, pochodzący prawdopodobnie z III-IV wieku. To kolejna zabytkowa broń, którą odkrył - rok wcześniej znalazł unikatowy miecz typu spatha z późnego okresu wpływów rzymskich.
Dzieło z kanonu literatury światowej "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego zostało przetłumaczone na język pruski. Wydanie książki, które w języku pruskim, nosi tytuł "Likuts Princis", było możliwe dzięki staraniom Stowarzyszenia Prusów Prusaspira w Polsce.
Od soboty w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła dostępna będzie dla turystów 40-metrowa platforma widokowa. W najbliższy weekend odbędzie się tam też impreza, która przypomni wczesnośredniowiecznych Bałtów.
Regionalną historię i kulturę obecnych ziem Warmii, Mazur i Powiśla przedstawia książka zatytułowana "Dzieje Ziem Pruskich", która ukazała się właśnie na rynku wydawniczym. "Książka, rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne, adresowana jest do uczniów, nauczycieli, ale także osób zainteresowanych historią regionu" - powiedział PAP koordynator prac nad książką historyk dr Jan Gancewski.
Turyści, którzy przyjadą nad Zalew Wiślany podczas majowego weekendu, będą mogli zwiedzać grodziska pruskie niedaleko Tolkmicka. Właśnie oznakowano szlak wiodący wzdłuż pruskich obronnych budowli. Szlak pieszy wiedzie z Tolkmicka do Wałów Tolkmita, następnie przez Nowinkę, Chojnowo i Święty Kamień.
Archeolodzy z Muzeum Okręgowego w Suwałkach znaleźli we wsi Rowele (Podlaskie) grodzisko bałtyjskie z V lub VI wieku oraz drobne przedmioty świadczące o tym, że grodzisko pochodzi ze schyłku okresu rzymskiego – poinformował PAP dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski.