W dniach 22–24 listopada odbyła się XIII edycja corocznej konferencji „Genealogie Pamięci” organizowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. W tym roku badacze z całego świata zajęli się tematyką pandemii, głodu i katastrof przemysłowych, które nawiedziły Europę w XX i XXI wieku. W jaki sposób wpływają one na nasz sposób myślenia o przeszłości? I czy jako społeczeństwo wyciągnęliśmy z nich wnioski? O tym opowiada Rafał Rogulski, dyrektor ENRS, oraz prof. Ewelina Szpak, opiekunka merytoryczna konferencji.
Nie chodzi jedynie o to, by najwyżsi rangą politycy niemieccy nie mówili nam już, osiągając szczyty hipokryzji, że Nord Stream to jest czysto gospodarczy projekt. Chodzi o to, by dostrzegali i doceniali rzeczywiste znaczenie relacji z Polską – mówi PAP dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski.
Upamiętnienie ofiar największych zbrodni XX wieku oraz przestroga przed zgubnym działaniem totalitaryzmów – to główny cel zbliżającego się Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. W jakich okolicznościach ustanowiono to święto i co mówi nam ono o europejskim spojrzeniu na historię XX wieku? O tym opowiada Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński wręczył w piątek Rafałowi Rogulskiemu powołanie na stanowisko dyrektora Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność - napisano na stronie resortu. Trzyletnia kadencja Rogulskiego rozpocznie się 1 stycznia 2020 r. i zakończy 31 grudnia 2022 r.