Od poniedziałku w Pałacu Rzeczypospolitej na wystawie "Pan Herbert - podróżnik" zaprezentujemy rękopisy Zbigniewa Herberta. Tytuł jest aluzją do wiersza "Modlitwa Pana Cogito – podróżnika" - powiedziała PAP kuratorka wystawy i kierowniczka działu rękopisów Biblioteki Narodowej Anna Romaniuk.
105 lat temu urodziła się Jadwiga Stańczakowa, ociemniała poetka, prekursorka pisania o niepełnosprawności w polskiej literaturze, przyjaciółka Mirona Białoszewskiego. Jej życie opisała wnuczka - Justyna Sobolewska - w niedawno wydanej książce "Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej".
13 września 1894 r. urodził się w Łodzi Julian Tuwim, poeta, wylękniony bluźnierca - polszczyzna okazała się dlań ojczyzną, która go nigdy nie zdradziła. "Wszyscy inni zapierali się Tuwima, odmawiali mu prawa i do bycia Polakiem, i do bycia Żydem" - przypomniał biograf Mariusz Urbanek.
Wiersze, listy, fotografie, rysunki autorstwa Józefa Czechowicza będzie można oglądać od poniedziałku w Lublinie na wystawie przygotowanej w 85. rocznicę śmierci poety. Niektóre z eksponatów będą prezentowane po raz pierwszy. Czechowicz zginął 9 września 1939 r. podczas bombardowania Lublina.
W sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy rozpoczęła się 13. edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą jest "Kordian" Juliusza Słowackiego.
Chodzi o to, abyśmy mieli świadomość, że istniały fascynujące pisarki, działaczki społeczne, bojowniczki o wolność – mówi w rozmowie z PAP dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka z Uniwersytetu w Siedlcach, koordynatorka projektu badawczego „Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii”.
Zmarł prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk, humanista, literaturoznawca i jeden z najważniejszych badaczy życia i twórczości Stefana Żeromskiego – poinformował w czwartek Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Miał 88 lat.
14 sierpnia 2004 r., zmarł Czesław Miłosz, jeden z największych polskich poetów, prozaik, eseista, tłumacz, laureat literackiej nagrody Nobla. „O tak, niecały zginę, zostanie po mnie wzmianka w czternastym tomie encyklopedii, w pobliżu setki Millerów i Mickey Mouse” – ironizował w jednym z utworów.
8 sierpnia 1944 r. zmarł Juliusz Kaden-Bandrowski, pisarz, publicysta, piłsudczyk, autor m.in. „Generała Barcza”, „Mateusza Bigdy”, „Czarnych skrzydeł” i „W cieniu zapomnianej olszyny”. Dwa dni wcześniej został ciężko ranny podczas niemieckiego ataku na Redutę Kaliską na warszawskiej Ochocie.
Uczy krytycznego myślenia, podważa patriotyczne klisze, odkrywczo opisał opresyjność społecznych relacji - to frazy najczęściej przewijające się w odpowiedziach na pytanie "Dlaczego Gombrowicz wielkim pisarzem był?", na które odpowiadali m.in. Klementyna Suchanow, Tomasz Tyczyński, Lena Frankiewicz.