Profesor Antoni Fałat zmarł 19 września w wieku 81 lat - poinformowała w piątek PAP Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Antoni Fałat był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jan Dobkowski, malarz, rysownik, autor akcji i instalacji przestrzennych został uhonorowany przez Hannę Wróblewską, minister kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - poinformowano w poniedziałek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci wybitnego twórcy, Tomasza Ciecierskiego. Artysta wystawiał w galerii po raz pierwszy w 1988 roku, a ostatnia jego wystawa na Foksal miała miejsce w lutym ubiegłego roku - podała na Fb warszawska Galeria Foksal, której był współpracownikiem. Miał 78 lat.
9 lipca 1929 r. zmarł Julian Fałat - jeden z najważniejszych polskich malarzy, nazywany mistrzem akwareli. Podróżnik i pasjonat kultury Japonii. „Akwarelistą zostałem tylko wskutek tego, że w pierwszych latach mej artystycznej kariery nie miałem możności nabycia farb olejnych” – wspominał.
Nawet gdy jego obrazy podbijały wystawy w Paryżu i za ogromne pieniądze kupowano je za oceanem, warszawska Zachęta je odrzucała. Długo żył na granicy nędzy, jeszcze dłużej w brudzie. Stanisław Witkiewicz mówił o nim, że „musiał malować, jak woda musi płynąć”. Józef Chełmoński, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, nazywany czasem „drugim po Matejce”, zmarł 6 kwietnia 1914 r.
30 października 1933 roku w Sopocie urodził się Tadeusz Chyła, piosenkarz, kompozytor, satyryk, artysta malarz. Nazywano go ostatnim cesarzem ballady; napisaną dlań przez Andrzeja Waligórskiego „Balladę o cysorzu” – który miał „klawe życie oraz wyżywienie klawe!” – nuciła cała Polska.
Synteza czterech pór roku i światła – tak obraz namalowany na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju opisuje malarz Leon Tarasewicz. W środę w Bielsku Podlaskim odbyła się prezentacja jego pracy, którą w październiku będzie można oficjalnie zobaczyć w polskim pawilonie na Expo w Dubaju.
Od piątku w The National Gallery w Londynie można oglądać wystawę „Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki”, której głównym elementem jest wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.
Popiersie Wojciecha Kossaka, jednego z twórców Panoramy Racławickiej, odsłonięto w poniedziałek w budynku, w którym od 35 lat eksponowane jest to dzieło. Trudno wyobrazić sobie wizytę we Wrocławiu bez odwiedzenia tego miejsca - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.