Ponad 1200 rekonstruktorów z bractw rycerskich uczestniczyło w sobotniej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem upamiętniającej zwycięstwo wojsk polsko-litewskich nad Krzyżakami. Według wstępnych szacunków policji widowisko obejrzało ok. 40 tys. widzów.
Bitwa pod Grunwaldem – jedna z największych wiktorii oręża polskiego – nie przyniosła równie znamienitych owoców politycznych. Choć było o niej głośno w całej Europie, to niewykorzystanie zwycięstwa z 1410 r. okazało się w perspektywie następnych wieków dla państwa polskiego tragiczne.
Tegoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca na Polach Grunwaldu – informuje PAP dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej. Od lat inscenizacja przyciąga tysiące miłośników średniowiecza i rekonstruktorów z całego świata.
Na wiosnę może ruszyć budowa całorocznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Obecna placówka jest niewielka i otwarta sezonowo. Inwestycja ma zapewnione dofinansowanie ze środków unijnych. Koszt budowy placówki samorządu województwa warmińsko-mazurskiego to 22 mln zł.
22 mln zł ma kosztować budowa całorocznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Obecna placówka jest niewielka i otwarta sezonowo. Po rozbudowie kierownictwo muzeum liczy, że będzie je odwiedzać nawet kilkaset tysięcy turystów.
Krzyżacką pieczęć, która mogła stanowić wyposażenie kaplicy pobitewnej, oraz groty pruskich włóczni odkryli naukowcy podczas badań archeologicznych na Polach Grunwaldzkich. Po konserwacji zabytki, których w sumie znaleziono ok. 400, zostaną pokazane publiczności.
W sobotę pod Grunwaldem rozpoczynają się międzynarodowe badania archeologiczne, w których weźmie udział kilkudziesięciu naukowców i detektorystów. Przez ponad tydzień będą prowadzić poszukiwania, mające pomóc w dokładnym zlokalizowaniu miejsca bitwy z 1410 r.
Kilkudziesięciu detektorystów weźmie udział w międzynarodowych badaniach archeologicznych, które odbędą się we wrześniu na Polach Grunwaldzkich. Prowadzone czwarty rok z rzędu poszukiwania mają na celu dokładne zlokalizowanie miejsca bitwy z 1410 roku.
W sobotę na Polach Grunwaldzkich - tak jak 607 lat temu - wojska polsko-litewskie pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji bitwy wzięło udział ponad tysiąc rekonstruktorów z całej Europy, a ich zmagania obejrzało 75 tys. widzów.