100 lat temu, 16 kwietnia 1922 r., w Rapallo k. Genui Rosja Sowiecka i Niemcy zawarły układ, na którego mocy zrzekły się wzajemnych roszczeń finansowych. Porozumienie było ważnym krokiem do demontażu ładu wersalskiego i powrotu obu krajów na arenę międzynarodową.
Sowiecko-niemiecki układ z Rapallo zaskoczył praktycznie cały świat; jego postanowienia dotyczyły przede wszystkim anulowania długów, zobowiązań wynikających z I wojny światowej i tego, co się po niej działo - mówi PAP historyk prof. Mariusz Wołos. Układ został podpisany 95 lat temu, 16 kwietnia 1922 r.
Rapallo było jednym z powodów, dla których można określić polską niepodległość jako bardzo trudną, lub wręcz tragiczną już od samego początku, gdy doszło do zbliżenia dwóch wrogich wobec nas sąsiadów – mówi PAP historyk prof. Mariusz Wołos. 95 lat temu, 16 kwietnia 1922 r. w Rapallo podpisany został sowiecko-niemiecki układ o współpracy.
Przyjaźń czy zbliżenie nie może być wynikiem porozumień międzypaństwowych, tego typu procesy muszą dotyczyć ludzi i wymagają czasu. Nie da się tego przyspieszyć - ocenia współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych Adam Daniel Rotfeld.
16 kwietnia 1922 r. w Rapallo k. Genui Rosja sowiecka i Niemcy zawarły układ, na mocy którego zrzekły się wzajemnych roszczeń finansowych. W lipcu tego roku do umowy dołączono tajny aneks o współpracy wojskowej będący zagrożeniem dla tzw. ładu wersalskiego w Europie.