We wtorek odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, dotyczącego utworzenia sieci branżowych centrów umiejętności. Posłowie opozycji opuścili posiedzenie, uznając je za bezprawne.
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zakładający utworzenie sieci branżowych centrów umiejętności (BCU). Będą to ogólnopolskie ośrodki kształcenia, szkolenia i egzaminowania, dostępne dla uczniów, studentów, doktorantów, pracowników branż i innych uczących się osób.
Odmawiam podpisania nowelizacji Prawa oświatowego. Nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu w sprawie tych zmian. Nie potrzebujemy w Polsce dodatkowych napięć – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.
Nowelizacja ustawy prawo oświatowe powinna zostać odrzucona, gdyż godzi w prawo rodziców o wychowaniu dzieci zgodnie ze swoimi zasadami – mówili senatorowie opozycji we wtorek podczas debaty w Senacie. Nowelizacji bronili senatorowie PiS, podkreślając, że jest wręcz przeciwnie.
W uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacji Prawa oświatowego nie ma części uprawnień kuratorów, które budziły największe wątpliwości, na przykład wpływania na powoływanie dyrektorów – powiedziała w poniedziałek minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy Prawo oświatowe dotyczącą m.in. zasad działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, a także wprowadzającą zmiany w edukacji domowej. Nowela trafi teraz do Senatu.
W projekcie nowelizacji ustawy Prawo oświatowego wyciągnięto wnioski z uwag wcześniej zgłaszanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Bo przecież nie jest celem, by po raz kolejny ta ustawa została przez pana prezydenta odrzucona – stwierdził w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
Projekt nowelizacji Prawa oświatowego został ponownie skierowany do komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W trakcie debaty w Sejmie zaproponowano poprawki zakładające m.in. możliwość zdalnych egzaminów. Wniosek o odrzucenie ustawy w całości złożyły kluby KO i Lewica, koła Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia i PPS.
Niedługo będzie „lex Czarnek 2.0”; przystępujemy do pisania od początku tej ustawy, im szybciej, tym lepiej – zapowiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do prezydenckiego weta nowelizacji Prawa oświatowego.
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej opowiedziała się we wtorek za odrzuceniem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe wzmacniającej rolę kuratorów oświaty i zmieniającej zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.