Wiceminister edukacji Joanna Mucha powiedziała, że od września ok. 50-60 tys. Ukraińców może być włączonych do polskiego systemu edukacyjnego, nad czym pracuje MEN. Podkreśliła, że nie chodzi o polonizowanie dzieci. W planach m.in. nauka j. ukraińskiego i zagadnień dotyczących integracji europejskiej.
W polskich szkołach i przedszkolach jest 277,3 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, w tym 180,1 tys. przybyło do Polski po agresji rosyjskiej na ich kraj – wynika z danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Od września ponownie ruszyły wrocławskie Centra Nauki Zdalnej, w których ukraińscy uczniowie łączą się online ze szkołami w swoim kraju, realizując w ten sposób obowiązek nauki. Łącznie funkcjonuje pięć takich miejsc, do których obecnie prowadzone są zapisy.
Learning Passport, platforma e-learningowa firmy Microsoft i UNICEF, która została oficjalnie zainaugurowana w środę, wesprze edukację włączającą uchodźców z Ukrainy do polskiego systemu edukacji – poinformował PAP UNICEF Polska.
Temat uczniów z Ukrainy przebywających w Polsce, a uczących się zdalnie w ukraińskim systemie edukacji, to rozmowa na kilka najbliższych miesięcy. Trzeba rozmawiać z MSWiA i przedstawicielami Ukrainy – powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Prawie 400 zestawów komputerowych wartych ok. 1,5 mln zł przekazał UNICEF do lubelskich szkół, w których uczą się ukraińscy uczniowie. Ze sprzętu będzie mogło skorzystać ponad 14 tys. uczniów, w tym blisko tysiąc z Ukrainy – poinformował w poniedziałek ratusz.
Prace uczniów w języku polskim i ukraińskim zostaną umieszczone w kapsule czasu pod Głównym Rynkiem. Zostaną zakopane z przesłaniem prezydenta Kalisza do przyszłych pokoleń - poinformowała we wtorek PAP Iwona Cieślak z biura prasowego urzędu miasta.
W polskich szkołach i przedszkolach jest 187,9 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po agresji rosyjskiej na ich kraj. Najwięcej uczy się w Warszawie, we Wrocławiu i w Krakowie – wynika z danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
W polskich szkołach i przedszkolach jest około 190 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po agresji rosyjskiej na Ukrainę – poinformował we wtorek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Dodał, że od kilku miesięcy ta liczba jest stabilna.
Wspólne eksperymentowanie, zdobywanie wiedzy, a także integracja polskich i ukraińskich uczniów to główne założenia projektu „Eksperymentuj międzynarodowo”, realizowanego przez Uniwersytet w Białymstoku. Spotkania zaplanowano do maja.