W wieku 98 lat zmarł dr Bolesław Bara, pierwszy dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji, a w dzieciństwie przyjaciel Kazimierza Kutza. „Teraz życie dogoniło literaturę” – powiedział w rozmowie z PAP Krzysztof Kuc, bliski znajomy Bolesława Bary.
Reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland została laureatką czwartej edycji Nagrody im. Kazimierza Kutza, przyznawanej osobom świata kultury, które działalność artystyczną łączą ze społecznym zaangażowaniem.
Kutz jest bogiem piątej strony świata i cokolwiek tutaj robimy, to zawsze musimy mieć świadomość, że on na nas patrzy. Nie musimy się z nim zgadzać, ale nie możemy o nim zapomnieć – mówi PAP dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk. W piątek zostanie po raz czwarty wręczona Nagroda im. Kazimierza Kutza.
95 lat temu, 16 lutego 1929 r., urodził się Kazimierz Kutz, jeden z najbardziej cenionych polskich reżyserów filmowych, którego filmy takie jak „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”, „Śmierć jak kromka chleba” wprowadziły do polskiej wyobraźni narodowej historię Śląska.
W najbliższy piątek w Katowicach wręczona zostanie Nagroda im. Kazimierza Kutza, przyznawana osobom, łączącym działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.
Podróż autobusem śladami powieści "Piąta strona świata" Kazimierza Kutza wystawiła na licytacjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Przewodnikiem wycieczki będzie szef Teatru Śląskiego i reżyser Robert Talarczyk.
16 lutego w Katowicach po raz trzeci wręczona będzie Nagroda im. Kazimierza Kutza przyznawana osobom, które łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem. Nominowani są: rysowniczka Marta Frej, reżyserka Maja Kleczewska, architekt Robert Konieczny, aktorka Maja Ostaszewska i malarz Henryk Waniek.
Ta nagroda ma na celu znalezienie czy też wyłuskanie takich osób, które, naszym zdaniem, poniosą idee Kazimierza Kutza w świat. Zależy nam, by była ona czymś znaczącym w obiegu kulturalnym naszego kraju – mówi PAP dyrektor Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach Robert Talarczyk.
Zrealizowany w Operze Śląskiej w Bytomiu spektakl baletowy oparty na filmie „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza zostanie zaprezentowany w Teatrze Ziemi Rybnickiej w przypadającą 16 lutego 93. rocznicę urodzin reżysera.