Msza Pojednania sprzed 25 lat, która pojednała Polaków i Niemców, do dziś uczy nas wolności i miłości - podkreślił abp Alfons Nossol podczas nabożeństwa w Krzyżowej na Dolnym Śląsku. Dodał, że w pojednaniu kluczowy jest dialog, który czyni z ludzi przyjaciół.
Msza Pojednania w Krzyżowej gdzie doszło do gestu pojednania kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego była wydarzeniem ważnym dla dwóch narodów, tragicznie zwaśnionych przez okrucieństwo II wojny światowej - mówi w wywiadzie dla PAP abp Alfons Nossol.
Tadeusz Mazowiecki odebrał w poniedziałek w Opolu "Złoty Most Dialogu 2010" - nagrodę dla osobistości działających na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Laureatem tej nagrody jest też były kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Obie nagrody - zarówno dla Tadeusza Mazowieckiego, jak i dla Helmuta Kohla - zostały przyznane w 2010 r. przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, opolski urząd marszałkowski oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.