79 lat temu, 17 stycznia 1945 r., do niemal doszczętnie zniszczonej Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.
17 stycznia 1945 r., do lewobrzeżnych ruin Warszawy wkroczyły oddziały 1 Armii WP oraz Armii Czerwonej. Przez pół wieku w propagandzie komunistycznej dzień ten określano jako moment „wyzwolenia stolicy”. Świadkowie tych wydarzeń mówili o „upiornym +wyzwoleniu+ trupa miasta”.
Ambasada Rosji w Polsce podała informację na Twitterze, że Armia Czerwona w styczniu 1945 r. wyzwalała Polskę od hitlerowców. W ocenie IPN, informacja o "wyzwalaniu" stoi w sprzeczności z wiedzą historyczną, ponieważ Kreml i posłuszne mu wojska sowieckie w tym czasie zniewalały Polskę.
75 lat temu, 17 stycznia 1945 r., do lewobrzeżnych ruin Warszawy wkroczyły oddziały 1 Armii WP oraz sowieckie. Mimo że walki z wycofującymi się niewielkimi siłami niemieckimi trwały tylko kilka godzin, stały się ważnym elementem komunistycznej propagandy historycznej.
17 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy zrujnowanej po Powstaniu Warszawskim; to nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli komunistycznej - mówił podczas piątkowego briefingu wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
17 stycznia 1945 r. Armia Czerwona przy udziale Wojska Polskiego tworzonego u jej boku wyzwoliła, ale niestety tylko ruiny Warszawy - powiedział prof. Andrzej Nowak komentując huczne obchody 75. rocznicy wyzwolenia Warszawy, które zaplanowano w Rosji na piątkowy wieczór.
Szanujemy krew przelaną w walce z nazizmem, ale w 1945 roku reżim Stalina przyniósł Polsce terror, zbrodnie i rabunkową gospodarkę; Armia Czerwona wyzwoliła Warszawę, ale nie przyniosła Polakom wolności - podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
75 lat temu, 17 stycznia 1945 r., do lewobrzeżnych ruin Warszawy wkroczyły oddziały 1 Armii WP oraz sowieckie. Walki trwały zaledwie kilka godzin, niemal całość sił niemieckich wycofała się na zachód. Propaganda komunistyczna określała te wydarzenia jako „wyzwolenie Warszawy”.
W Rosji, która planuje uczczenie 17 stycznia jako rocznicy wyzwolenia Warszawy podczas II wojny światowej, media i politycy sugerują, że rocznica ta jest w Polsce „ignorowana”. Taki punkt widzenia wyraziła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.
W warszawskim parku Skaryszewskim rozpoczął się demontaż pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej. Zdemontowany monument zostanie przekazany do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku, gdzie ma powstać wystawa edukacyjna Instytutu Pamięci Narodowej obrazująca sposób prowadzenia upamiętnień w PRL.