„Niemiecka akcja propagandowa przeciw Polsce toczyła się intensywnie w realiach kruchego pokoju doby międzywojennej i nie ustała w czasie II wojny światowej, chociaż Niemcy rządzone przez Adolfa Hitlera rozpoczęły ją z przeświadczeniem, że do uregulowania na nowo ładu w Europie i świecie wystarczy siła zbrojna” – czytamy.
W naszych czasach widoczna jest tendencja do traktowania przeszłości jako obciążenia, jako zła, które należy odrzucić w procesie „emancypacji”. Przeciwieństwem tej postawy jest poczucie wdzięczności wobec przeszłości, wobec tych, którzy coś wartościowego nam przekazali – mówi PAP prof. Andrzej Nowak, historyk, autor książki „Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej”.
W poniedziałek, 20 marca, o godz. 15 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Czytelnia Główna, sala 303, Nowy Budynek, ul. Dewajtis 5) odbędzie się spotkanie autorskie i dyskusja wokół książki prof. dr hab. Krzysztofa Koehlera „Rzeczpospolita. Obywatelskość. Wolność. Szkice o polskim pisarstwie politycznym XVI wieku”.
Rafał Lis próbuje w swojej obszernej pracy ukazać i uwydatnić jeden z najistotniejszych aspektów pisarstwa politycznego okresu Sejmu Czteroletniego (1788-1792), jakim była krytyka dawnej formy rządu polskiego, a co miało potem doprowadzić do uchwalenia wiekopomnej Konstytucji 3 Maja. Nie jest przy tym zainteresowany badaniem przebiegu ówczesnej dyskusji na temat możliwości utrzymania polskiej państwowości jako takiej, bo sądzi, że problematykę tę omówili już dokładnie inni polscy historycy. Koncentruje się natomiast na prześledzeniu ewolucji „republikańskich” rozwiązań ustrojowych proponowanych przez pisarzy politycznych czasów Sejmu Czteroletniego.
Myśl polityczna XIX w. w Polsce i Rosji to temat zorganizowanej w Warszawie międzynarodowej konferencji Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Historycy przypomnieli ważnych dla obu narodów myślicieli: Aleksandra Hercena i Joachima Lelewela.