W Polsce Żydzi postrzegali siebie jako odrębną wspólnotę narodową. W innych krajach wyróżniała ich wyłącznie religia. Miało to wielkie konsekwencje polityczne - mówiła prof. Jolanta Żyndul z Muzeum POLIN w trakcie wykładu „W opozycji czy w koalicji?” poświęconego roli partii żydowskich w życiu politycznym II RP.
W Warszawie zakończono pierwszy etap poszukiwań archiwum lewicowej partii żydowskiej Bund - bez rezultatu. Badania prowadzono na terenie Ogrodu Krasińskich, w którym archeolodzy znaleźli przedmioty codziennego użytku z tamtych czasów a także ludzkie szkielety.
Archiwum Edelmana, zakopane tuż przed wybuchem powstania w getcie warszawskim w 1943 r., może się znajdować w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie - napisano w liście do Żydowskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku. Autor apeluje o pomoc w poszukiwaniach.
Pieśni lewicowej organizacji żydowskiej Bund w odsłonie jazzowej zaprezentowano w piątek w Muzeum Historii Żydów Polskich na koncercie "Bund Band. Tribute to Marek Edelman". Utwory Bundu wykonał zespół kierowany przez basistę Wojtka Mazolewskiego.
Dokumenty Bundu, które Marek Edelman zakopał w 1943 r., tuż przed wybuchem powstania w getcie warszawskim, mogą znajdować się na terenie Ogrodu Krasińskich - taką informację zawiera list do jednego z ostatnich żyjących bohaterów powstania, Kazika Ratajzera.