W Płocku (Mazowieckie) od 9 do 13 sierpnia przebywać będzie 14 polskich dzieci z rejonu solecznickiego na Litwie. Ich pobyt, krótszy niż poprzednio ze względu na pandemię koronawirusa, organizuje płocka Fundacja „Cokolwiek uczyniliście” we współpracy ze Wspólnotą Miłosierdzia Bożego z Solecznik.
Wymierzanie kary przez sąd w wysokości 43 tys. 400 litów, czyli 12,5 tys. euro za nieusunięcie dwujęzycznych – w języku polskim i litewskim - tablic z nazwami ulic w rejonie solecznickim jest wielką przesadą – uważa premier Litwy Algirdas Butkeviczius.
Litewski Naczelny Sąd Administracyjny nakazał usunięcie w rejonie solecznickim dwujęzycznych tablic z nazwami ulic – w języku litewskim i polskim. Decyzja jest ostateczna - informują w środę litewskie media. Sąd w orzeczeniu wskazał, że zgodnie z litewskim ustawodawstwem tablice z nazwami ulic, jak też miejscowości, mają być wyłącznie w języku litewskim i nakazał administracji samorządu rejonu solecznickiego, którego około 80 proc. mieszkańców stanowią Polacy, usunięcie dwujęzycznych tablic.
Sąd w Wilnie nakazał w poniedziałek usunięcie w rejonie solecznickim dwujęzycznych tablic z nazwami ulic - w języku litewskim i polskim. Premier Litwy, który wcześniej deklarował rozstrzygnięcie problemu dwujęzycznych tablic, teraz szybkich decyzji w tej sprawie nie obiecuje. „Sądzę, że w najbliższym czasie ta kwestia nie będzie rozstrzygana” - powiedział w poniedziałek dziennikarzom premier Algirdas Butkeviczius.