Prezydent USA Joe Biden uznał rzeź Ormian za ludobójstwo w wydanym w sobotę oświadczeniu z okazji dnia upamiętnienia tej zbrodni. Komunikat mówi o 1,5 mln Ormian „deportowanych, zamordowanych lub zmuszonych do marszu do śmierci podczas kampanii eksterminacji”.
Tłumy odwiedziły w sobotę kompleks pomników upamiętniających rzeź Ormian i złożyły kwiaty przed wiecznym ogniem na wzgórzu Cicernakaberd w stolicy Armenii, Erywaniu. 24 kwietnia uznawany jest za rocznicę początku rzezi Ormian dokonanej przez władze Imperium Osmańskiego, podczas której według szacunków zginęło ponad milion osób.
Turcja zarzuciła w czwartek hipokryzję parlamentowi Syrii, który tego dnia przyjął uchwałę uznającą za ludobójstwo rzezi Ormian przez Turków w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, w latach 1915–1917.
Parlament Syrii przyjął w czwartek uchwałę, uznającą za ludobójstwo rzeź Turków na Ormianach w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, w latach 1915–1917. Do tej pory dokonane przez Turków ludobójstwo uznało ok. 30 krajów na świecie, w tym Polska i USA.
Izba Reprezentantów USA ogromną większością uznała we wtorek za ludobójstwo rzeź Turcji na Ormianach w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, w latach 1915–1917. Za rezolucją głosowało 405 parlamentarzystów, przeciw było 11.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w piątek przebywała z wizytą w stolicą Armenii, Erywaniu, oświadczyła, że zbrodnie popełnione na Ormianach nie powinny i nie zostaną zapomniane. Odniosła się w ten sposób do rzezi Ormian w 1915 roku w imperium osmańskim.
Dramat historyczny "Przyrzeczenie" w reż. Terry'ego George'a, który ukazuje ludobójstwo Ormian w Imperium Osmańskim trafi 5 maja do kin w Polsce. Film jest "milowym krokiem", "dzięki niemu sprawa będzie ponownie dyskutowana" - uważa społeczność ormiańska w Polsce.
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan uznał w poniedziałek, w 102. rocznicę "czerwonej niedzieli", od której rozpoczęła się rzeź Ormian w imperium osmańskim, ważną rolę tej społeczności w historii Turcji, ale wezwał, by „nie wykorzystywać historii”.
Papież Franciszek w drugim dniu wizyty w Armenii oddał w sobotę hołd ofiarom rzezi Ormian przed stu laty, którą dzień wcześniej w przemówieniu do władz kraju nazwał „ludobójstwem”. Odprawił następnie mszę w drugim co do wielkości mieście kraju, Giumri.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wyraził we wtorek w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel zaniepokojenie planowaną uchwałą Bundestagu potępiającą imperium osmańskie za ludobójstwo Ormian podczas pierwszej wojny światowej.