80 lat temu, 15 lipca 1943 r., żołnierze 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki złożyli przysięgę, w której była mowa o wiernej służbie ojczyźnie i dochowaniu wierności ZSRS. Uroczystość w Sielcach nad Oką była propagandowym spektaklem maskującym prawdziwe cele tej formacji.
75 lat temu, 12 października 1943 r., nieopodal wsi Lenino, na Białorusi rozpoczęła się krwawa bitwa pomiędzy polską 1 Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w składzie sowieckiej 33 Armii a Wehrmachtem. W walkach, których rocznica obchodzona była w PRL jako Dzień Ludowego Wojska Polskiego, straty polskie stanowiły około 20 proc. stanu dywizji.
Dwaj mężczyźni, 72 i 59 latek, którzy pomalowali czerwoną farbą pomnik gen. Zygmunta Berlinga w Warszawie, będą odpowiadali prawdopodobnie za zniszczenie mienia - dowiedziała się w czwartek PAP w Komendzie Stołecznej Policji.
74 lata temu, 15 lipca 1943 r., w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, żołnierze 1. Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki złożyli przysięgę, w której była mowa o wiernej służbie ojczyźnie a zarazem o dochowaniu wierności Związkowi Sowieckiemu. Dywizja rozpoczęła szlak bojowy z Armią Czerwoną, walcząc m.in. w bitwie pod Lenino, uczestnicząc w wyzwalaniu Polski i zdobyciu Berlina.
W „Karcie" nr 84/2015 - oprócz materiałów poświęconych m.in. Ukrainie – znajdziemy fragmenty niepublikowanych dotąd wspomnień Leona Dubickiego dotyczących bitwy pod Lenino. Wywracają one całkowicie propagandowy obraz tej batalii, który kreowany był w czasach PRL. Cały blok tekstów – łącznie z komentarzami historycznymi Daniela Bargiełowskiego i dr. Jarosława Pałki – nazywa się „Mit Lenino”.
Ulice Polski dzisiejszej wciąż noszą nazwy dowódców armii polskiej, którą z woli Stalina tworzono w Związku Sowieckim w 1943 r. Wciąż spotykamy ich pomniki. Usiłowania społeczne, aby to zmienić, napotykają często na opór. Zygmunt Berling i Karol Świerczewski – generałowie z woli Stalina – mają pomniki i ulice.
"Dywizje sowieckie poszły do przodu, ale następnie cofnęły się. Polacy zostali więc sami" - powiedział PAP prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. 12 października mija 70. lat od rozpoczęcia dwudniowej bitwy pod Lenino.
Msza święta i uroczystość złożenia wieńców na polskim cmentarzu wojskowym w Lenino na wschodzie Białorusi była w sobotę centralnym punktem obchodów 70. rocznicy bitwy, która stanowiła chrzest bojowy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
70 lat temu, 14 maja 1943 r., ppłk Zygmunt Berling wydał rozkaz organizacyjny dla formującej się pod jego dowództwem polskiej dywizji na terenie Związku Sowieckiego. Dywizja powstała w wyniku starań komunistycznego Związku Patriotów Polskich i wniosku przedłożonego władzom sowieckich w kwietniu 1943 r.