Złożeniem wieńców pod pomnikiem oraz wysłuchaniem opowieści o jednym z ojców polskiej niepodległości uczczono w Łodzi 90. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Marszałek przez krótki okres mieszkał z żoną Marią w tym mieście i wydawał pismo "Robotnik".
W poniedziałek przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ul. Belwederskiej w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 90. rocznicy jego śmierci. "Niech trwa pamięć o wielkim polskim patriocie marszałku Józefie Piłsudskim" – powiedział Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN.
12 maja 1935 r. zmarł Józef Piłsudski. Był jednym z ojców polskiej niepodległości. Zostawił po sobie dobrą i złą legendę: zwolennicy przypisywali mu wyłącznie zalety. Przeciwnicy zarzucali zaś zdławienie demokracji.
W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku 11 maja zostanie otwarta wystawa czasowa pt. "Architektura pamięci". Okazją jest przypadająca 12 maja 90. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego.
Z okazji 90. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego Instytut Pamięci Narodowej organizuje w Warszawie spacer po Łazienkach Królewskich i okolicach Belwederu. Zaplanowano go 12 maja (w poniedziałek), obowiązują zapisy.
Posłowie przyjęli uchwałę ws. uczczenia marszałka Józefa Piłsudskiego w 90. rocznicę śmierci. "Sejm wyraża Józefowi Piłsudskiemu w 90. rocznicę śmierci najwyższe uznanie za działalność polityczną i wojskową na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości" - głosi uchwała.
Rewolucję 1905 roku sprowokował car. Podobnie jak dzisiaj Putin wywołał wojnę, uznając że scementuje ona jego państwo – mówił podczas środowej debaty w Muzeum Historii Polski prof. Tomasz Nałęcz.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w środę po raz ósmy organizuje cykl wydarzeń związanych z imieninami swojego patrona. Zaplanowano m.in. prelekcję poświęconą marszałkowi i jego życiu prywatnemu, opowieść o jego żonie Marii oraz koncert.
Zarówno w II RP, jak i dziś nastąpiła degeneracja elit politycznych – powiedział PAP Andrzej Krajewski, historyk, autor książki "Rzeczpospolita kryzysowa". Dodał, że po odzyskaniu niepodległości i po 1989 r. Polską rządzili ludzie o szerokich horyzontach, potem nastąpiło „obniżenie jakości o dwie ligi".
28 stycznia 1905 r. Polska Partia Socjalistyczna wydała odezwę wzywającą do strajku powszechnego. Tego samego dnia ogłoszono również protest szkolny. Dzień wcześniej wybuchły strajki w Warszawie i Łodzi. Protest objął większość ośrodków przemysłowych Królestwa Polskiego. Był to początek rewolucji 1905 r. na ziemiach polskich.