Blaszane pistolety na kapiszony, klocki „ABC” czy drewniane zwierzątka na kółkach – zabawki, które królowały w wielu domach w okresie PRL, były produkowane w kieleckich spółdzielniach. Kielce były ważnym punktem na mapie zabawkarskiej w Polsce – tłumaczy dr Anna Tyszewicz-Obara z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Wystawa zabawek, którymi w PRL bawili się mali miłośnicy pociągów, pokaz kolejek w różnej skali oraz przejażdżki kolejką lilipucią to atrakcje święta kolejarzy w Obornikach (Wielkopolskie). Imprezę zorganizowało stowarzyszenie Nadwarciańska Kolej Drezynowa.
Gry podwórkowe, komiksy, lalki – w tym oryginalny Miś Uszatek – znajdą się na wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari” Muzeum Krakowa. Ekspozycja prezentująca zabawy i rozrywki dziecięce w PRL-u zostanie otwarta 16 lutego w oddziale muzeum w Nowej Hucie.
Drewniany koń na biegunach, schowane głęboko bilety z pierwszych wizyt w kinie, kultowe buty „Relaks” – każdy z tych przedmiotów może być symbolem wyjątkowego czasu, jakim było dzieciństwo. Muzeum Nowej Huty chce przywrócić zabawkom z okresu PRL-u czas świetności i zaprezentować je na wystawie.
Tysiące osób uczestniczyły w sobotę w Poznaniu w Nocy Muzeów. Oblężenie przeżywały nie tylko muzea, ale także Centrum Kultury Zamek, gdzie prezentowano najlepsze prasowe zdjęcia świata, i poznański oddział IPN, który pokazał m.in. zabawki z czasów PRL. Tłumy odwiedziły w sobotę Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, gdzie można było obejrzeć jeden z najcenniejszych zachowanych XVIII-wiecznych klawesynów w Europie. Na tym instrumencie grał młody Mozart.