Jest nas coraz mniej, tych, którzy zostali - powiedziała w sobotę Gołda Tencer, założycielka i prezes Fundacji Shalom oraz dyrektorka Teatru Żydowskiego, podczas spotkania na Dworcu Gdańskim, przy tablicy pamiątkowej, w rocznicę Marca ’68. Dodała, że jest to najważniejsza data w jej życiu.
17 maja 1924 roku urodził się Kazimierz Dejmek, reżyser „Dziadów” - przestawienia, które wpłynęło na bieg polskiej historii. Z wykształcenia był aktorem, debiutował jako Jasiek w „Weselu”, ale jego życiowymi rolami okazały się: dyrektor Teatru Narodowego i Minister Kultury i Sztuki.
"Zapiski z wygnania" wzięły się z prywatnej potrzeby. Zależało nam, żeby opowiedzieć coś, co nas dotyka, co jest wykreślone z podręczników - powiedziała PAP Krystyna Janda. Teatr Telewizji zaplanował na 6 maja emisję jej monodramu, opartego na wspomnieniach emigrantki Marca ’68 Sabiny Baral.
W wieku 72 lat zmarł Adam Sandauer, działacz opozycji antykomunistycznej, uczestnik protestów studenckich w Marcu ’68, założyciel i pierwszy przewodniczący, później honorowy przewodniczący, Stowarzyszenia Pacjentów „Primum Non Nocere” – informuje w środę PAP żona zmarłego Beata.
16 czerwca w Teatrze Powszechnym w Warszawie – po spektaklu „Sprawiedliwość” – odbędzie się spotkanie autorskie z Michałem Zadarą, autorem tomu pod tytułem „Sprawiedliwość 1968–2018” – informuje PAP rzecznik prasowy sceny Mateusz Węgrzyn.
W ramach obchodów 53. rocznicy wydarzeń Marca ’68 Fundacja Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich 8 marca pokażą w swoich social mediach film „Perecowicze” w reż. Sławomira Gruenberga – informuje PAP Edyta Bach z Fundacji Shalom.
Złożeniem kwiatów i uroczystością pod tablicą na Dworcu Gdańskim upamiętniono 51. rocznicę Marca '68. Dziękuję, że jesteście dzisiaj z nami, bo Dworzec Gdański jest symbolem wszystkich dworców z całej Polski – mówiła dyrektor Fundacji Shalom Gołda Tencer.