13 grudnia – w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – na murze Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca działaczy Solidarności pozbawionych wolności w latach 1981–1982. W jastrzębskim więzieniu internowanych było ponad 500 działaczy antykomunistycznej opozycji.
Krzyżami Wolności i Solidarności zostało odznaczonych w piątek w Krakowie około 20 działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989 za zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL.
40 lat temu, 17 lutego 1983 r., przed Sądem Warszawskiego Okręgu Wojskowego zakończył się proces Zbigniewa i Zofii Romaszewskich oraz innych osób oskarżonych o stworzenie Radia „Solidarność”. „To radio miało się upominać o krzywdy, o ich naprawienie” – mówił ich adwokat Władysław Siła-Nowicki.
Był wiernym przyjacielem, z którym łączyła mnie wspólna droga i poglądy na Polskę i Kościół, w tym lustrację i pamięć o Kresach - napisał na Twitterze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski żegnając zmarłego w czwartek parlamentarzystę, opozycjonistę czasów PRL, działacza „Solidarności” Mieczysława Gila.
W Katowicach upamiętniono we wtorek Sławomira Bugajskiego - założyciela Solidarności Walczącej na Górnym Śląsku. Przy grobie zmarłego ponad 19 lat temu opozycjonisty zgromadzili się m.in. działacze SW sprzed 40 lat oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.
Piotr Rzewuski, działacz NSZZ „Solidarność”, Grup Oporu Solidarni i Solidarności Walczącej, spoczął we wtorek na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach. Był człowiekiem, który doskonale rozumiał, że naród to przeszłość, współczesność i przyszłość - mówił szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.
Przyznanie osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych prawa do jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 tys. zakłada ustawa, którą w poniedziałek podpisał prezydent Andrzej Duda.
Nie żyje Andrzej Rozpłochowski, legendarny działacz Solidarności, sygnatariusz Porozumienia Katowickiego – jednego z Porozumień Sierpniowych 1980 r. Miał 71 lat. Informację o jego śmierci przekazali w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych jego znajomi, a także m.in. portal niezależna.pl.
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny w pierwszym czytaniu przyjęła w poniedziałek poselski projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych - wprowadzono jedną poprawkę.