Od początku konfliktu na terenie przygranicznym z żołnierzami, w sposób rotacyjny, przebywają też kapelani wojskowi. Łącznie posługę pełniło 25 kapelanów. W kilku miejscach żołnierze korzystają także z posługi kapłanów diecezjalnych – powiedział PAP ks. płk Straży Granicznej dr Zbigniew Kępa.
Od zarania polskiej państwowości kapelani wojskowi byli obecni. Duchowni odprawiali dla żołnierzy msze święte, spowiadali, udzielali komunii świętej, głosili kazania, podnosili na duchu, dodawali otuchy – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w czasie mszy z okazji obchodów 100-lecia ustanowienia ordynariatu polowego.
W sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla w niedzielę zostanie odsłonięta Aleja Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich, poświęcona służącym w Wojsku Polskim, znanym z nazwiska, 33 pomordowanym w 1940 r. duchownym różnych wyznań.
Sylwetki kilku kapelanów wojskowych związanych z Białymstokiem znalazły się na wystawie, którą od poniedziałku można oglądać w centrum wystawienniczo-konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej. Wśród nich jest ksiądz Michał Sopoćko - beatyfikowany 10 lat temu patron miasta.
Minister obrony Antoni Macierewicz odsłonił w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego tablicę upamiętniającą księży niezłomnych. Biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek podkreślał, że księża ci zapłacili najwyższą cenę głosząc Ewangelię i przestrzegając wiernych przed zwodniczą ideologią komunizmu.
Ukazała się książka pt. "Kapelani Wojska Polskiego pomordowani na Wschodzie 1940-1941", opracowana staraniem wolontariatu przy Stowarzyszeniu Rodzin Katyńskich w Warszawie. Prawda nie dała się zabić - powiedział o publikacji biskup polowy Józef Guzdek. Autorką publikacji jest Barbara Tarkowska, krewna ks. Jana Ziółkowskiego, jednej z ofiar katyńskiej zbrodni. Wydało ją wydawnictwo "Zbroja".