Po zajęciu Starówki Niemcy mordują co najmniej 1,3 tys. osób. Trwają naloty na Mokotów. Nieprzyjaciel zajmuje Sadybę. Powstańcy por. Kazimierza Leskiego, ps. "Bradl", zajmują gmach YMCA przy ul. Konopnickiej. W Truskawiu oddział por. Adolfa Pilcha "Doliny" z Grupy AK "Kampinos" rozbija batalion SS-RONA.
28 sierpnia 1944 r. Niemcy zajmują budynki PWPW. Mordują lekarkę Hannę Petrynowską, personel szpitala i kilkudziesięciu pacjentów. Płk Karol Ziemski „Wachnowski” decyduje o przebiciu się sił powstańczych ze Starówki do Śródmieścia. Nie udaje się nocny atak na koszary przy ul. Szwoleżerów na Sielcach.
Koncertem Molesta Ewenement, potańcówką na Rynku Starego Miasta, wielokulturowym śniadaniem przy Wspólnym Stole, a także spacerami, warsztatami, grami miejskimi, oprowadzaniami i zwiedzaniem pracowni artystycznych Warszawa od piątku do niedzieli będzie świętować Urodziny Starówki.
Od 19 lipca na trzy dni warszawskie Stare Miasto zmieni się w kulturalne centrum stolicy. Z okazji 71. Urodzin Starówki 40 instytucji przygotowało blisko sto wydarzeń, w tym m.in. koncert kultowego zespołu Molesta Ewenement, występ Aga Zaryan Quintet na 30. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce, potańcówkę na Rynku Starego Miasta czy wielokulturowe śniadanie przy Wspólnym Stole.
Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki apeluje do warszawiaków o pomoc. Pilnie poszukuje kolorowych zdjęć kamienicy przy Rynku Nowego Miasta 4. Są potrzebne do rekonstrukcji dekoracji malarskich.
Odbudowę warszawskiego Starego Miasta ekipa Bieruta postanowiła wykorzystać do celów propagandowych. Odbudowywano Warszawę, jednocześnie na ziemiach odzyskanych rozbierano budynki niemieckie, a cegłę wysyłano m.in. na wznoszenie stolicy – mówi PAP dr hab. Andrzej Zawistowski, historyk z SGH i Instytutu Pileckiego.
Starówka kryje wiele tajemnic, takich miejsc, które są niedostępne, albo wręcz niezauważalne - powiedziała Agnieszka Trepkowska, specjalistka od spraw organizacyjno-administracyjnych Muzeum Warszawy. Z okazji obchodów 70. rocznicy odbudowy warszawskiego Starego Miasta opowiada o jego sekretach.
Szacuje się, że podczas wojny zniszczeniu uległo 70 proc. zabudowy Warszawy. Powstałe w 1945 r. Biuro Odbudowy Stolicy przeprowadzając drobiazgową inwentaryzację i nadzorując w szczytowym okresie kilkaset budów, przyczyniło się do rekonstrukcji Starówki. Akta Archiwum BOS będą kanwą wystawy na parkanie Łazienek Królewskich.
Pomnik Jana Zachwatowicza na Starym Mieście odsłonięto w 121. rocznicę urodzin architekta – podaje w czwartek stołeczny ratusz. Zachwatowicz wywarł zasadniczy wpływ na kierunek odbudowy polskich zabytków po II wojnie światowej – przypomina prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Jak wyglądają sgraffita i dlaczego wejście do jednej z kamienic zdobi portal z gołębiami dowiemy się dzięki audiodeskrypcjom dostępnym na stronie Muzeum Warszawy. Przybliżą one Starówkę osobom z niepełnosprawnością wzroku i wszystkim, którzy chcą poznać to miejsce nie ruszając się z domu.