28 sierpnia 1944 r. Niemcy zajmują budynki PWPW. Mordują lekarkę Hannę Petrynowską, personel szpitala i kilkudziesięciu pacjentów. Płk Karol Ziemski „Wachnowski” decyduje o przebiciu się sił powstańczych ze Starówki do Śródmieścia. Nie udaje się nocny atak na koszary przy ul. Szwoleżerów na Sielcach.
28 sierpnia 1944 r. na Starym Mieście Niemcy (ok. 1,6 tys. żołnierzy) opanowują całkowicie gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W akcji ewakuacyjnej ginie por. AK Czesław Lech, ps. „Biały”. Podczas okupacji należał do tajnej komórki PWB-17/S (podziemna wytwórnia banknotów). Wraz z żoną Heleną w mieszkaniu przy ul. Rybaki ukrywali Żydówkę Chanę Bulwę. W 1995 r. został pośmiertnie uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
W szpitalu w podziemnym schronie ginie zastrzelona przez esesmanów lekarka Samodzielnej Grupy AK PWB/17/S Hanna Żabińska-Petrynowska, ps. „Rana”. Niemcy ogniem broni palnej i granatami zabijają także pielęgniarki i kilkudziesięciu rannych powstańców.
Płk Karol Ziemski „Wachnowski” decyduje o przebiciu się sił powstańczych ze Starówki do Śródmieścia. Pod gruzami budynku na ul. Franciszkańskiej 12 ginie ppor. Jan Lenart, ps. "Jaś", dowódca II plutonu „Alek” w 2. kompanii „Rudy” Batalionu AK „Zośka”.
Na skutek ran umiera na ul. Krzywe Koło 24-letnia malarka i fotograficzka, łączniczka AK Ewa Faryaszewska, ps. „Ewa”. Podczas Powstania Warszawskiego działa w wydziale odpowiedzialnym za ratowanie zabytków kultury narodowej, dokumentując zniszczenia Starego i Nowego Miasta na barwnej kliszy fotograficznej. Jej zdjęcia są wstrząsającym świadectwem zagłady najstarszej części Warszawy.
Trwa opór Dworca Pocztowego przy ul. Żelaznej. Powstańcy walczą w rejonie fabryki Bormanna i magazynów na Towarowej. Członkom „Chrobrego II” udaje się przejściowo zająć pl. Zawiszy i zabudowania Dworca Towarowego.
Na Żoliborzu powstańcy zajmują koszary przy ul. Gdańskiej i szkołę na Kolektorskiej. Niemcy wycofują się do Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego (ob. AWF) przy ul. Marymonckiej.
Nie udaje się nocny powstańczy szturm oddziałów ppłk. Bolesława Gancarza „Gryfa” na niemieckie koszary przy ul. Szwoleżerów i Podchorążych. Niemcy atakują pozycje powstańcze na Sadybie.
W nocy z 27 na 28 sierpnia 1944 r. alianci dokonują zrzutu 12 zasobników i ośmiu paczek na Mokotów. Liberator GR-S (KG-927S) z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia rozbija się podczas awaryjnego lądowania w Campo Casale. Poza rannym nad Warszawą por. Józefem Bednarskim załoga nie odnosi obrażeń.
Tej samej nocy Niemcy zestrzeliwują dwa halifaxy dostarczające pomoc Warszawie. Maszyna ppor. Widackiego rozbija się koło Banicy (woj. małopolskie). W rejonie Mohacza (Węgry) Luftwaffe zestrzeliwuje halifaxa GR-B (JD171). Załoga: plut. pil. Bolesław Graff, por. obs. Bolesław Jasiński, plut. mech. pokł. Antoni Szyller, ppor. bomb. Władysław Kozioł, kpr. strz. Jan Paszkiewicz oraz ppor. Adam Mühln, ginie koło miejscowości Draž (ob. Chorwacja), lotników pochowano na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Belgradzie. (PAP)
Autor: Maciej Replewicz
mr/ mow/