„Mit Iwana narodził się w trakcie wojny. Był wytworem Sowinformbiura, wojennych pieśni i poezji oraz opowieści, które ludzie uwielbiali czytać. Nawet żołnierze czasem wyobrażali sobie samych siebie jako romantycznych ochotników, bohaterów, którzy będą walczyć za ojczyznę. Prawdziwa walka odbiegała od ideału, ale drewniany żołnierz propagandystów był pożyteczną figurą, na którą można się było powoływać przed konkretną operacją i później, kiedy ci, którzy przeżyli, musieli walczyć z wyczerpaniem i szokiem” – czytamy.
Grupa 400 Rosjan, z gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Antonem Alichanowem i ambasadorem Rosji w Polsce Siergiejem Andriejewem, uczciła na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Braniewie 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Szczątki 50 żołnierzy sowieckich, którzy zginęli w działaniach wojennych prowadzonych w okolicach rzeki Narew (Podlaskie) w czerwcu 1941 r., zostały pochowane w poniedziałek na cmentarzu żołnierzy sowieckich w Hajnówce. Pogrzeb poprzedziła liturgia w miejscowej cerkwi.
Szczątki 14 żołnierzy sowieckich, odnalezione wiosną podczas prac ziemnych w Ochabach (Śląskie), zostaną pochowane w lipcu w zbiorowej mogile wojskowej na cmentarzu w Skoczowie – dowiedziała się w środę PAP w skoczowskim magistracie. Szczątki zostały znalezione wiosną podczas prac przy budowie studzienki ściekowej. Sprawą zajęła się cieszyńska prokuratura, która rozpoczęła śledztwo. Biegły patomorfolog uznał, że niekompletne szkielety leżą w ziemi od co najmniej 60 lat.