3 lipca 1944 roku zmarł w Warszawie Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta, autor felietonów i dramatów, związany z Narodową Demokracją. Jego - przemilczane przez wiele lat w PRL-u nazwisko przywołał Stefan Kisielewski mówiąc o „dyktaturze ciemniaków”.
85 lat temu, 2 stycznia 1939 r. zmarł Roman Dmowski, główny ideolog polskiego nacjonalizmu, przywódca obozu narodowego, dyplomata, uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r.; jeden z twórców polskiej niepodległości.
83 lata temu zmarł Roman Dmowski – jeden z Ojców Niepodległości. Dopiero co jego zasługi dla Polski doczekały się upamiętnień, a już próbuje się je wymazywać – podkreśla w niedzielę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Fotografie, korespondencję oraz materiały organizacji emigracyjnych z lat 40. i 50. XX w. należące do spuścizny prezesa Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego i działacza emigracyjnego Tadeusza Bieleckiego przekazano do Archiwum Akt Nowych.
Sejm uczcił w piątek chwilą ciszy 155. rocznicę urodzin Romana Dmowskiego. Robert Winnicki (Konfederacja) podkreślił, że przywódca ruchu narodowego to „jeden z najwybitniejszych polskich polityków, współtwórca i architekt II Rzeczpospolitej, niepodległej Polski”.
140 lat temu, 7 lipca 1879 r., w Poznaniu urodził się Marian Seyda, działacz obozu narodowej demokracji, dziennikarz i twórca polskiej prasy w zaborze niemieckim; poseł na Sejm Ustawodawczy i Sejm I kadencji, polityk polskiej emigracji po roku 1939.
Są ludzie, którzy starają się zapomnieć o zamordowaniu Narutowicza. Polska prawica nigdy nie dokonała rozrachunku z tym wydarzeniem. Zrobiła właśnie to, co najprostsze – złożyła winę na szaleńca - mówi prof. Tomasz Nałęcz z Akademii Humanistycznej w Pułtusku. 95 lat temu, 16 grudnia 1922 r., w warszawskiej Zachęcie zamordowany został pierwszy prezydent RP.