Czeski Sąd Konstytucyjny (US) odrzucił skargę na wyrok za kwestionowanie sowieckiej odpowiedzialności za mord na polskich oficerach w Katyniu. Sąd obradował bez publiczności, a postanowienie zostało opublikowane w internecie. Wśród skarżących znalazł się polityk czeskich komunistów Josef Skala.
W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej dyplomaci i polska społeczność Ukrainy złożyli w niedzielę wieńce i zapalili znicze na mogiłach Polaków z listy katyńskiej, pochowanych na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni koło Kijowa.
Rosyjska rakieta o mało nie zniszczyła Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni pod Kijowem; jej odłamki spadły w pobliżu głównego pomnika nekropolii, wywołując pożar – poinformował w niedzielę PAP szef kompleksu Bykowniańskie Mogiły Bohdan Netreba.
W dniu Święta Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Ukrainy oddali hołd pamięci żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni, gdzie spoczywają Polacy z listy katyńskiej i legioniści, którzy w 1920 r. wyzwalali Kijów spod okupacji bolszewickiej Rosji.
Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. „Sejm ustawiając rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę - suwerenne, dumne państwo” – wskazano w uchwale.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z pierwszą damą Ołeną Zełenską złożyli w niedzielę kwiaty na cmentarzu w Bykowni pod Kijowem, czcząc pamięć ofiar sowieckich represji politycznych, w tym także ofiar zbrodni katyńskiej spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym
Z okazji 84. rocznicy pierwszego transportu polskich jeńców wojennych do Katynia Polonia amerykańska uczciła w niedzielę pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City pamięć o zamordowanych rodakach. W uroczystości wzięli udział, między innymi, weterani oraz młodzież szkolna.
Oleg Zakirow, major KGB badający zbrodnię katyńską, zmarł 18 kwietnia 2017 r. w Łodzi. „Zabiła go prawda o Katyniu, bo w świecie schizofrenii prawda nie działa jak odtrutka, tylko jak trucizna” – ocenił Józef Śreniowski, społecznik i analityk, współzałożyciel KSS „KOR”.
Jak kropla po kropli wydrążyć może kamień, tak samo lat trzeba na to, aby zdobyć jakąś prawdę o Sowietach, którą władze chcą ukryć – napisał jeden z pierwszych badaczy Zbrodni Katyńskiej Józef Mackiewicz. Wybitny pisarz przewidział, że dotarcie do prawdy o masakrze z 1940 r. może zająć wiele dekad.
Apelem pamięci, ekumeniczną modlitwą za pomordowanych, ale też w intencji pokoju na świecie oraz złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniono w sobotę w Białymstoku 84. rocznice zbrodni katyńskiej oraz drugiej tzw. masowej wywózki Polaków na Sybir.