Około 2 tys. osób, głównie studentów, zebrało się w środę w dawnej stolicy Birmy, Rangunie, aby upamiętnić 30. rocznicę protestów demokratycznych w tym kraju, znanych jako „powstanie 8888”, zakończonych krwawym przejęciem władzy przez wojskową juntę.
Lokalne władze brytyjskiego miasta Oksford odebrały birmańskiej przywódczyni Aung San Suu Kyi najwyższe odznaczenie. Powodem jest bezczynność laureatki Pokojowej Nagrody Nobla podczas obecnego kryzysu z muzułmańską mniejszością Rohingjów.
Win Tin, były dziennikarz, wieloletni birmański dysydent i jeden z założycieli Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) zmarł w poniedziałek w Rangunie - powiadomiła ta partia, która przez ćwierć wieku pozostawała w opozycji do rządzącej junty. Miał 84 lata.
Liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi odebrała we wtorek w Strasburgu Nagrodę im. Sacharowa, przyznaną jej 23 lata temu przez PE za zasługi w walce o demokrację w jej kraju. Nie mogła tego zrobić wcześniej, gdyż przebywala w areszcie domowym.
Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla i znana birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi w środę rozpoczęła pierwszą od 1988 roku podróż po Europie. W ciągu ponad dwóch tygodni odwiedzi Szwajcarię, Norwegię, Irlandię, Wielką Brytanię i Francję.