Sir Dermot Turing – bratanek słynnego brytyjskiego kryptologa Alana Turinga – został w niedzielę w Londynie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za podkreślanie roli Polaków w łamaniu kodu Enigmy.
Wizerunek brytyjskiego matematyka i kryptologa Alana Turinga znajdzie się na nowym polimerowym banknocie o wartości 50 funtów - poinformował w poniedziałek Bank Anglii. Tę kandydaturę wybrano z blisko tysiąca osobistości ze świata nauki.
Udział polskich matematyków w złamaniu kodu Enigmy nie został dotąd sprawiedliwie oceniony, trzeba im oddać sprawiedliwość - mówił w rozmowie z PAP Dermot Turing, bratanek słynnego kryptologa Alana Turinga, autor książki „XYZ. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”.
Bratanek kryptologa Alana Turinga, sir Dermot Turing, ocenił w rozmowie z PAP, że złamanie szyfru Enigmy było możliwe jedynie dzięki bezprecedensowej współpracy polskich, brytyjskich i francuskich kryptologów. „Żaden kraj nie zrobiłby tego sam” - zaznaczył.
Bratanek brytyjskiego kryptologa Alana Turinga ocenił, że eksponowanie zasług jego krewnego sprawiło, że zapomina się o zasługach polskich matematyków, bez których złamanie szyfru niemieckiej Enigmy "nie udałoby się tak szybko, jeśli udałoby się w ogóle".
W ośrodku kryptologicznym Bletchley Park pod Londynem otwarto w piątek nowy element stałej wystawy poświęcony pracy polskich i brytyjskich naukowców, którzy przygotowali tzw. bomby kryptologiczne pomagające w zmechanizowanym łamaniu kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
100 lat temu, 23 czerwca 1912 r. w Londynie, urodził się specjalista w dziedzinie matematyki stosowanej, kryptolog, twórca pojęcia „maszyny Turinga” i jeden z twórców informatyki - Alan Turing. Projektował pierwsze angielskie komputery. Był pionierem prac nad sztuczną inteligencją.