Spółka PKP SA i Archiwa Państwowe zbierają pamiątki i dokumenty związane z koleją, by zachować pamięć o polskiej kolei i kolejarzach oraz uczcić 100-lecie PKP w ustanowionym przez Sejm Roku Polskiej Kolei. Do udziału w akcji zachęca aktor Artur Barciś, który przekazał pamiątki rodziców. Materiały można przekazywać do 2 października.
Odbudowa, unifikacja i rozwój polskiego kolejnictwa były jednym z największych przedsięwzięć modernizacyjnych II RP. Szybką budowę polskiego przemysłu taboru kolejowego trzeba z kolei zaliczyć do znaczących osiągnięć polskiego przemysłu – mówi PAP dr Zbigniew Tucholski, historyk techniki z Instytutu Historii Nauki PAN.
Ponad 460 metrów zajmują na półkach materiały archiwalne dotyczące rozwoju kolei w Polsce, które Archiwum Narodowe w Krakowie przejęło z archiwum Polskich Kolei Państwowych. Dokumenty dotyczą okresu od lat siedemdziesiątych XIX w. do 2007 r.
Postać Józefa Trajtlera, węgierskiego inżyniera, który współtworzył polską kolej na Pomorzu i w Wielkopolsce po 1918 roku, przypomniano w środę w Bydgoszczy. Imię osiadłego w Polsce Węgra nadano nowemu rondu koło bydgoskiego dworca kolejowego.