12 tablic przybliżających działalność Armii Krajowej zostało zamontowanych na szlaku upamiętniającym działalność AK na ziemi limanowskiej (woj. małopolskie). Tablice uzupełniają wydane wcześniej przewodnik i mapę.
Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego, która realizuje projekt, poinformowała w czwartek, że umieszczone tablice zawierają tekst, archiwalne zdjęcia oraz mapy z zaznaczonymi 64 lokalizacjami miejsc pamięci na szlaku. Wszystkie mają wymiar 150 cm x 150 cm.
Treści do tablic przygotował historyk, nauczyciel i regionalista Przemysław Bukowiec. Przy opracowaniu zawartości tablicy w Szczawie udział brała Elżbieta Dutka, natomiast przy opracowaniu treści tablicy w Limanowej - Karol Wojtas.
Tablice ustawiono m.in. na rynku w Skrzydlnej, gdzie w 1939 roku powstała pierwsza w regionie placówka konspiracyjna na ziemi limanowskiej, a także na szczycie góry Ćwilin w Beskidzie Wyspowym, gdzie działało zrzutowisko AK „Sokół” - pierwsze miejsce organizacji odbioru zrzutów alianckich na limanowszczyźnie.
Tablica w Dobrej upamiętnia działalność mjr. Antoniego Gryziny-Laska, organizacji Związek Czynu Zbrojnego oraz ofiar hitlerowskiego terroru w latach 1940-1945, z kolei tablica w Słopnicach przypomina o egzekucji z 17 lipca 1944 r., przeprowadzonej przez funkcjonariuszy gestapo.
Tablice zamontowano także w: Szczawie (obok Pomnika Żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Szczawie), Sowlinach, Limanowej, Przyszowej, Rupniowie, Kostrzy oraz Mszanie Dolnej.
Projekt „Szlak Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej” zrealizowano dzięki dotacji w wysokości 60 tys. zł z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna”.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ aszw/