Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi razem z mieszkańcami świętuje w niedzielę 220. rocznicę urodzin Ludwika Geyera. To jeden z pionierów rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi i założyciel Białej Fabryki, która obecnie jest siedzibą placówki poświęconej włókiennictwu i historii tkactwa.
Ludwik Geyer to postać bardzo ważna dla historii Łodzi. Pochodzący z Niemiec przedsiębiorca nazywany był "pierwszym Lodzermenschem". W latach 1835-38 przy ul. Piotrkowskiej zbudował Białą Fabrykę - pierwszy łódzki zakład włókienniczy, a jednocześnie pierwszy w Królestwie Polskim o napędzie parowym. W tym zabytkowym kompleksie budynków od ponad 60 lat mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (CMWŁ).
Tradycją stało się już, że w okolicach daty urodzin Geyera placówka organizuje specjalne wydarzenia, które przypominają o tej rocznicy. W tym roku na świętowanie 220. urodzin fabrykanta muzeum zaprasza łodzian i turystów w niedzielę (5 stycznia) od godz. 10. W programie są: gra fabularna, warsztaty, oprowadzania, zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych dla gości oraz słodki poczęstunek w postaci urodzinowego tortu.
Jak poinformowała Sylwia Meyer-Olejarczyk z CMWŁ, zaplanowano m.in. warsztaty kreatywne dla najmłodszych i warsztaty rodzinne, podczas których będzie można wykonać karnawałowe nakrycia głowy, oprowadzanie po wystawach "Miasto - Moda - Maszyna" i "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" oraz spotkanie z przewodnikiem i popularyzatorem historii Łodzi Ryszardem Bonisławskim na temat rodziny Geyerów, łódzkich fabryk, przemysłu i urbanizacji Łodzi. W sali maszyn w ruchu co godzinę będzie można obejrzeć pokaz pracujących zabytkowych krosien.
"Z kolei uczestnicy gry fabularnej +Śmierć w willi+ wcielą się w rolę policjantów szukających przyczyny zagadkowej śmierci pani Werner, która wraz z innymi wczasowiczami spędzała urlop na zimowisku" – dodała.
Będzie można też zajrzeć do zazwyczaj niedostępnej dla zwiedzających Pracowni Konserwacji i dowiedzieć się, w jaki sposób zabytkowe obiekty sprzed wieków odzyskują dawny blask. Konserwatorki oprowadzą po pracowni, opowiedzą, na czym polega ich praca, i pokażą rozmaite obiekty sprzed, w trakcie i po konserwacji. Zwiedzający poznają również proste sposoby na samodzielne odnowienie rodzinnych pamiątek.
Urodzony 6 stycznia 1805 r. w Berlinie Ludwik Geyer był pierwszym łódzkim przedsiębiorcą wizjonerem. Do Łodzi przyjechał w 1828 r. W latach 1835-38 zbudował Białą Fabrykę, którą wyposażył w pierwszą w mieście maszynę parową, rozpoczynając w ten sposób mechanizację przemysłu włókienniczego w kraju. Przez lata było to jedyne w Łodzi w pełni zmechanizowane przedsiębiorstwo włókiennicze o pełnym cyklu produkcyjnym. Pracowały w nim trzy maszyny parowe, a zatrudnionych było ok. 655 robotników. Geyer był wówczas największym łódzkim przemysłowcem, a jego fabryka była wzorcowym zakładem tego rodzaju w Polsce. Nazywano go "ojcem Łodzi", "pierwszym Lodzermenschem", "królem perkalu". Zmarł 21 października 1869 r. (PAP)
bap/ miś/