Prawdziwej wolności i prawdziwej niepodległości nie otrzymuje się w darze, nie można ich kupić – o nie należy walczyć - powiedział w piątek w Lublinie zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk podczas uroczystości wręczenia odznaczeń 26 działaczom opozycji antykomunistycznej.
Podczas piątkowej uroczystości zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk podkreślił znaczenie wolności. „Prawdziwą wolność, prawdziwą niepodległość nie otrzymuje się w darze, nikt nam jej nie przekaże. Nie można jej otrzymać w prezencie, nie można jej kupić – o nie należy walczyć, działać” – zwrócił uwagę Szwagrzyk, dodając, że w piątek w Lublinie zostały uhonorowane osoby, które w latach 70. i 80. podjęły swoją walkę, „nie czekając z założonymi rękoma na to, co przyniesie im i Polsce los”.
Jak powiedział w rozmowie z mediami w Lublinie odznaczono Krzyżem Wolności i Solidarności 26 osób, z czego 6 pośmiertnie. Sprecyzował, że odznaczone w piątek osoby działały na rzecz niepodległości państwa polskiego na terenie Lubelszczyzny „pracując, działając, walcząc w różnego rodzaju organizacjach, formacjach”. „Są tutaj przedstawiciele zarówno Solidarności, Solidarności Rolników Indywidualnych, organizacji młodzieżowych, ale także najstarszych formacji jak Ruch Światło Życie, Niezależne Związki Zawodowe” – wymienił zastępca prezesa IPN.
„Prawdziwą wolność, prawdziwą niepodległość nie otrzymuje się w darze, nikt nam jej nie przekaże. Nie można jej otrzymać w prezencie, nie można jej kupić – o nie należy walczyć, działać” – zwrócił uwagę Szwagrzyk, dodając, że w piątek w Lublinie zostały uhonorowane osoby, które w latach 70. i 80. podjęły swoją walkę, „nie czekając z założonymi rękoma na to, co przyniesie im i Polsce los”.
Dodał, że piątkowa ceremonia jest dowodem na to, że państwo polskie pamięta o tym, co przed laty te osoby zrobiły dla ojczyzny. „Ten ich wysiłek, walka, ale także to, czego doznali: represji, krzywdy, nie są i nie będą zapomniane” – podkreślił Szwagrzyk.
Zwracając się do uhonorowanych wojewoda lubelski Lech Sprawka wskazał, że są grupą osób „w sztafecie walki i obrony polskiej tożsamości narodu polskiego”. „Łatwo jest operować hasłem pielęgnowania tożsamości w kraju suwerennym i niepodległym, znacznie trudniej czynić to wtedy, kiedy za taką działalność grożą kary, prześladowania, a niejednokrotnie ofiara zdrowia i życia” – zaznaczył wojewoda, dziękując odznaczonym za ich postawę.
„Ten ich wysiłek, walka, ale także to, czego doznali: represji, krzywdy, nie są i nie będą zapomniane” – podkreślił Szwagrzyk.
Krzyże Wolności i Solidarności nadaje prezydent RP działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956–1989 za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. (PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ dki/