Uczestnicy 30. Biegu Powstania Warszawskiego, w hołdzie uczestnikom zrywu z 1944 r., pokonali w sobotę w stolicy trasę o długości 10 km.
Trasa biegu wiodła m.in. Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Karową, Browarną, Topiel, Kruczkowskiego, Ludną, Czerniakowską, Wilanowską, Wioślarską, Wybrzeże Kościuszkowskim, Krajewskiego, Zakroczymską i Konwiktorską. Organizatorzy biegu informowali, że uczestniczy w nim ok. 4 tys. osób.
"30 Bieg Powstania Warszawskiego za nami. Po roku przerwy spowodowanej pandemią, znów na sportowo mogliśmy oddać hołd bohaterom Powstania. Podziękowania dla służb porządkowych, ratowników @AKTYWNAWARSZAWA i wolontariuszy" – napisała na Twitterze wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.
"30 Bieg Powstania Warszawskiego za nami. Po roku przerwy spowodowanej pandemią, znów na sportowo mogliśmy oddać hołd bohaterom Powstania. Podziękowania dla służb porządkowych, ratowników @AKTYWNAWARSZAWA i wolontariuszy" – napisała po godz. 23 w sobotę na Twitterze wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ zm/