95 lat temu w Wielkanoc – która tak, jak w tym roku przypadała 17 kwietnia – z katedry na Ostrowie Tumskim w Poznaniu polska rozgłośnia po raz pierwszy nadała transmisję mszy św. Przekaz z poznańskiej katedry przeprowadziło Radjo Poznańskie.
Mimo że w tamtym czasie w Polsce istniały rozgłośnie Polskiego Radia w Warszawie i w Krakowie, transmisję z katedry zrealizowało Radjo Poznańskie; rozgłośnia działająca na podstawie subkoncesji udzielonej przez Polskie Radio.
Archidiecezja poznańska przypomniała, że pierwsze transmisje odbijały się szerokich echem także w innych ówczesnych mediach. „W słuchawkach radioamatorów rozlegały się pienia religijne, transmitowane w sobotę i niedzielę z katedry poznańskiej” – pisał „Dziennik Poznański”. Z kolei w „Gazecie Jarocińskiej” stwierdzano, że „Radjo Poznańskie nadawało w Wielką Sobotę wieczorem rezurekcję z wielką siłą, a śpiew i muzyka dawały radiosłuchaczom satysfakcję”.
„Tydzień Radiowy” pisał natomiast, że pierwsza transmisja „z opery poznańskiej była doskonała – znacznie lepsza niż np. berlińska – dzięki szczęśliwemu ustawieniu mikrofonu. Podobnie wielkanocne transmisje z katedry. W ogóle kwestia ustawienia mikrofonów, jest tu decydująca i w licznych wypadkach wymaga szeregu mozolnych prób”.
Transmisje z poznańskiej katedry przeprowadzono na tydzień przed uroczystym otwarciem rozgłośni w Poznaniu, ale nie traktowano ich jako audycji próbnych. Jak wskazała archidiecezja poznańska, „regularne audycje emitowano już od kilku tygodni i zapowiadano je w prasie, by obudzić zainteresowanie potencjalnych słuchaczy. Po świętach zauważono, że były to dla radiowców dni +wzmożonej pracy nadawczej+ i zapowiadano, że po nich nastąpi dwudniowa przerwa w pracy rozgłośni spowodowana koniecznością przeniesienia i zmontowania aparatury w nowym studiu przy placu Wolności”.
Archidiecezja poznańska przypomniała, że pierwsze poznańskie transmisje chwalono także w prasie zagranicznej. W tygodniku „Der Deutsche Rundfunk” pisano o „znakomitej rozbudowie programów poznańskich, które teraz dają już i notowania giełdowe, i naukowo precyzyjny sygnał czasu, i doskonałe transmisje, jak na przykład nabożeństwa z katedry, które w całym kraju przyjmowane są bardzo serdecznie”. Redakcja czasopisma „Die Sendung” zwróciła się natomiast z prośbą do Radia Poznańskiego o nadsyłanie programu, ponieważ „czytelnicy w Niemczech domagają się umieszczenia programów poznańskich, gdyż Poznań jest jedną z najczystszych i najgłośniejszych stacji na wschodzie Niemiec”.
Archidiecezja poznańska wskazała, że w czerwcu 1927 roku Kapituła Metropolitalna zawarła z Radiem Poznańskim porozumienie w sprawie regularnych transmisji mszy św. z katedry poznańskiej; zaplanowano wtedy także harmonogram transmisji na najbliższe miesiące. W ten sposób – jak wskazano - rozpoczęła się historia transmisji mszy św. na ziemiach polskich, nadawanych przez rozgłośnie w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, a następnie także nowo powstałe rozgłośnie w Katowicach, Łodzi, Lwowie i Wilnie.
Msze św. transmitowane były w okresie międzywojennym z katedry poznańskiej na przemian z innymi miejscami kultu – do 1939 roku wyemitowano 741 transmisji mszy świętych – m.in. z Poznania (297), z Wilna (92), z Warszawy (81), z Krakowa (55), ze Lwowa (50), z Łodzi (24), z Torunia (18), z Katowic (10), z Piekar Wielkich (9), z Częstochowy (8) i z Gniezna (6). Przerwano je dopiero wraz z wybuchem II wojny światowej. W 1945 r. radiowe transmisje mszy św. wznowiono z Poznania 3 czerwca z kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej, w bezpośredniej bliskości nowej siedziby rozgłośni Polskiego Radia. W 1949 r. msze św. zniknęły z anteny Polskiego Radia, przywrócono je dopiero w 1980 r. z kościoła pw. Świętego Krzyża w Warszawie. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ ok/