Ambasada RP w Izraelu opublikowała we wtorek e-book w języku hebrajskim poświęcony polskiej dyplomacji w czasie II wojny światowej. „Przedstawiamy państwu broszurę przygotowaną specjalnie dla miłośników historii dyplomacji” - napisano na oficjalnym koncie ambasady na Twitterze. Broszura zawiera m.in. informacje o polskich dyplomatach, którzy ratowali Żydów.
Publikacja składa się z 24 krótkich historii o działalności polskiej dyplomacji podczas II wojny światowej.
Czytelnicy mogą przeczytać m.in. o zaszyfrowanym telegramie ministra Józefa Becka wysłanym do polskich placówek dyplomatycznych w Paryżu i Londynie po ataku niemieckim; o odmowie polskiego ambasadora w Moskwie Wacława Grzybowskiego w sprawie przyjęcia noty uzasadniającej wkroczenie Armii Czerwonej do Polski; o układzie Sikorski-Majski czy dziejach Ministerstwa Spraw Zagranicznych na uchodźstwie.
Z punktu widzenia historii stosunków polsko-żydowskich najciekawsze mogą być dla Izraelczyków teksty poświęcone raportowi Jana Karskiego, który informował o Zagładzie Żydów na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich; grupie berneńskiej, czyli zespołowi polskich dyplomatów i żydowskich aktywistów w Szwajcarii, którzy fałszowali paszporty, aby pomóc Żydom uciec przed koszmarem Holokaustu, czy przyjętej 13 stycznia 1942 roku w Londynie deklaracji zapowiadającej ściganie zbrodni popełnionych przez państwa Osi, która była "najważniejszą polską inicjatywą wielostronną w czasie II wojny światowej i odegrała ważną rolę w historii procesów norymberskich".
Do dziejów polskiej dyplomacji zaliczono również słowa pianisty Artura Rubinsteina przed jego występem na Konferencji Narodów Zjednoczonych w San Francisco w 1945 roku, na którą nie zaproszono Polski. „+W tej sali, w której zebrały się wielkie narody, aby zmienić ten świat na lepszy, nie widzę flagi Polski, za którą toczono tę potworną wojnę. Dlatego teraz zagram polski hymn narodowy!+ Publiczność zareagowała na te słowa owacją na stojąco" - czytamy.(PAP)
baj/ jar/