Przewodniczący zrzeszającego ocalałych z Auschwitz Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO) Roman Kent zaapelował w liście do premiera Polski Mateusza Morawieckiego o ponowne powołanie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej w możliwie najszybszym terminie.
"Jako ocalali z niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz jesteśmy poważnie zaniepokojeni konfliktami w obecnych krajowych i międzynarodowych ciałach, których misją jest doradzanie i wspieranie polskiego rządu i dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau" - zaczyna adresowany do premiera list Kent.
Następnie podkreśla, że w niedziałającej obecnie Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej widział most, którego teraz brakuje, a który łączył wszystkie grupy zainteresowane pielęgnowaniem pamięci o Auschwitz. "Nieprzedłużenie kadencji Rady było coraz wyraźniej widocznym błędem" - zaznacza szef MKO.
Pytaniem pozostaje, gdzie teraz mogą być dyskutowane problem związane z Muzeum - zastanawia się Kent. Dodaje, że niektóre narodowe komitety oświęcimskie uważają, że w tej sytuacji MKO powinien powołać nowe międzynarodowe ciało lub radę.
"Moja odpowiedź jest następująca: mieliśmy doskonałe doświadczenia z Międzynarodową Radą Oświęcimską powoływaną wcześniej przez polskich premierów" - pisze Kent. Zaznacza, że dyskusje w jej ramach zawsze kończyły się wypracowaniem wspólnych decyzji.
"Zwracam się do polskiego rządu o ponowne powołanie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej jako uznanej jednostki, tak szybko jak jest to możliwe, z zapewnieniem, że będzie reprezentowała szerokie grono międzynarodowych ekspertów" - zaznacza Kent.
"Dlatego zwracam się do polskiego rządu o ponowne powołanie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej jako uznanej jednostki, tak szybko jak jest to możliwe, z zapewnieniem, że będzie reprezentowała szerokie grono międzynarodowych ekspertów" - zaznacza Kent.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska zrzesza 25 osób z różnych krajów, m.in. byłych więźniów, specjalistów zajmujących się tematyką Holokaustu, przedstawicieli instytucji pamięci, a także duchownych. Wybierani są na sześcioletnią kadencję. Ostatnia skończyła się w 2018 r.
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski jest najstarszą, liczącą blisko 70 lat organizacją zrzeszającą ocalałych z Auschwitz z całego świata.
W obozie koncentracyjnym Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział 27 kwietnia br., że powoła nowy skład Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Jak wówczas podkreślił, pamięć o zbrodniach niemieckich i Holokauście jest ważna.(PAP)
adj/ jar/